Cokół na budynku mieszkalnym

Cokoły są stosowane od dawna, a ich funkcje praktyczne i estetyczne doceniło wiele tysięcy polskich rodzin. Cokoły można ustawiać w rozmaitych układach, mogą być wykonywane z różnych materiałów oraz pasować do różnych typów elewacji i konstrukcji. Znajdziesz cokoły dedykowane dla architektury rustykalnej, nowoczesnej, skandynawskiej oraz licznych innych typów budynków. Poniżej przybliżamy charakterystykę cokołów oraz podpowiadamy jakie grupy tych produktów znajdziesz w sklepach.

Cokoły od strony praktycznej – wysokość, konstrukcja, materiały 

Wysokość cokołu różni się w zależności od konstrukcji danego budynku. Najczęściej jednak wznosi się go na wysokość podłogi na pierwszej kondygnacji. Może być to wysokość od 40 do nawet około 100 cm, w zależności czy mowa o budynku parterowym, czy o budynku wyposażonym w piwnicę. Nie zaleca się wybierać cokołów, które będą sięgać poniżej 30 cm, gdyż nie będą wtedy pełnić swojej funkcji ochronnej. 

Na domach rodzinnych wykonuje się zazwyczaj cokoły cofnięte lub wysunięte. Lepszym wyborem wydaje się pierwszy z nich, którego usytuowanie będzie zabezpieczać przed zamoknięciem i zawilgoceniem. Spływająca po elewacji budynku woda nie będzie miała z nim kontaktu. Lekko wysunięta elewacja tworzy w ten sposób ochronny kapinos. 

Funkcje cokołu na Twojej elewacji i w Twoim domu 

Cokoły pełnią nie tylko funkcje ozdobne, ale także zabezpieczające. Chronią elewację przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią oraz innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Chronią także naziemną część budynku przed działaniem wód gruntowych. 

W przypadku cokołów wewnętrznych, które wykonywane są rzadziej, mamy do czynienia z osłoną krawędzi ścian i podłóg. Dzięki temu są one zabezpieczone przed uszkodzeniami takimi jak uderzenia, kopnięcia, draśnięcia i zadrapania przez zwierzęta domowe. Cokoły wewnętrzne pełnią też istotne funkcje ozdobne, urozmaicając wygląd pomieszczeń oraz podkreślając ich geometryczną kubaturę. 

Cokół estetyczny i wytrzymały – czyli jaki? 

Materiały wykorzystywane do tworzenia cokołu tworzą rozbudowany zbiór, co ułatwia odnalezienie zestawu pasującego do Twojego budynku i stylu, który pragniesz uzyskać. Popularnym wyborem są cokoły wykonane z cegieł klinkierowych lub silikatowych bądź płytek. Cokoły takie wymagają zastosowania dodatkowych warstw zabezpieczających przed wodą. 

Cokoły płytkowe mogą być wykonane z płytek dedykowanych do warunków zewnętrznych – niemal całkowicie nienasiąkliwych oraz mrozoodpornych. Cokoły z płytek są coraz chętniej wybierane z uwagi na ich rozbudowane i atrakcyjne wzornictwo. Mogą naśladować cegłę oraz inne dowolne materiały o estetycznej ekspozycji i fakturze. 

Dostępne są także cokoły kamienne, cokoły wykonane ze sztucznego kamienia, cokoły z płytek lastrykowych, cokoły z płytek żywicznych, cokoły typu mozaikowatego oraz cokoły wykonane z paneli PCW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here