Jak dobrać soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe można obecnie kupić bez recepty, jednak ich wybór powinna poprzedzać konsultacja u lekarza okulisty, optyka lub optometrysty. To oni dokładnie zbadają wartość wady wzroku, którą można skorygować soczewkami, dobiorą je odpowiednio do niej i nauczą osoby początkujące zakładania oraz zdejmowania soczewek. Jak dobrać we właściwy sposób soczewki kontaktowe? Oto najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać.

Badanie wzroku u okulisty lub optometrysty

Wizyta u okulisty lub optometrysty, pozwoli na dokładne ustalenie wady wzroku oraz badanie stanu zdrowia oczu. Na tej podstawie specjalista określi, czy w danym, indywidualnym przypadku możliwe jest korekcja przy pomocy soczewek kontaktowych.

Dopasowanie soczewek do wady wzroku

W zależności od wady wzroku i budowy oka optometrysta lub okulista dopasowują soczewki kontaktowe o odpowiednim promieniu średnicy i krzywizny:

– dla osób z daleko- i krótkowzrocznością – będą to soczewki sferyczne,
– dla osób z astygmatyzmem – odpowiednie są soczewki toryczne,
– dla osób z prezbiopią (starczowzrocznością) – dobierane są soczewki multifokalne (progresywne).

Dopasowanie soczewek w zależności od swojego stylu życia

Soczewki warto również dobrać, biorąc pod uwagę swój dotychczasowy tryb i styl życia. W zależności od tego, możemy dokonać wyboru pomiędzy soczewkami jednodniowymi, które po użyciu wyrzuca się do kosza lub soczewkami wielokrotnego użytku. W przypadku marki Acuvue są to soczewki dwutygodniowe, w przypadku których należy pamiętać o starannej pielęgnacji i zachowaniu odpowiedniej higieny. Jest to codzienna rutyna, do której łatwo się wdrożyć, dbając o umyciu rąk przed zdjęciem czy założeniem soczewek oraz czyszczenie ich i przechowywanie w specjalnym płynie dezynfekującym, który usuwa wszelkie zabrudzenia i osady białkowe.

Sprawdzenie soczewek w trakcie wizyty w gabinecie

Kiedy dokonany zostanie wstępny wybór soczewek kontaktowych, specjalista prosi pacjenta o przymierzenie jednej pary, co jednocześnie pozwala na nauczenie się ich zakładania i zdejmowania. Pozwala to również na sprawdzenie przez pacjenta ostrości widzenia i komfortu noszenia soczewek. Okulista lub optometrysta najczęściej sprawdzają również wówczas ułożenie soczewek na oku, za pomocą lampy szczelinowej. Umożliwia to stwierdzenie, czy soczewki dobrze przylegają do oka, centrują się w sposób prawidłowy i mają właściwą ruchomość. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich tych badań, otrzymamy dokładny opis rodzaju i wartości soczewek, którymi będziemy korygować naszą wadę wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here