Kiedy zaczynają się dni płodne

Każda kobieta, która świadomie planuje macierzyństwo powinna znać swój cykl miesiączkowy. To nie tylko czysta kalkulacja, ale wnikliwa obserwacja swojego ciała i umiejętność rozpoznania objawów, jakie dają dni płodne. Jak zatem prawidłowo obliczyć cykl, by regulować poczęcie i zapobiegać nieplanowanej ciąży?

Cykl miesiączkowy i jego długość

O regularnym cyklu miesiączkowym można mówić, kiedy jest on powtarzalny, a jego fazy nie odbiegają od comiesięcznych wyliczeń. Tylko wtedy można dokonać prawidłowych obliczeń i odpowiednio zaplanować poczęcie.

Prawidłowy cykl występuje zazwyczaj co 21-35 dni, przy czym długość kolejnych cykli nie przekracza 8 dni. Ponadto krwawienia muszą być prawidłowe, czyli od 30 do 80 ml krwi przez 3-7 dni. Powyższe dane są uzależnione od wielu czynników, a każdy organizm reaguje na wszelkie zmiany nieco inaczej. Dlatego stres, nadmierny wysiłek fizyczny, używki, zmiany strefy klimatycznej czy stany chorobowe mogą wpłynąć na zaburzenia cyklu, co w konsekwencji stanowi istotną barierę do prawidłowego wyliczenia dni płodnych.

Planowanie macierzyństwa

Znając swój cykl, kobieta może zaplanować poczęcie lub odpowiednio zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą. Dlatego powinna znać fazy, jakie zachodzą podczas płodnych dni:

  • faza folikularna, czyli pierwszy dzień krwawienia;
  • faza owulacyjna, która trwa maksymalnie dwa dni;
  • faza lutealna, która poprzedza kolejną miesiączką i trwa około 14 dni;

Jajeczkowanie, czyli dni płodne

W zależności od długości cyklu za moment jajeczkowania uważa się 12-14 dzień przed kolejną miesiączką. Warto jednak zaznaczyć, że faza płodna nieco się wydłuża, jeśli doliczy się żywotność plemników i jajeczka. Zatem stosunek odbyty przed owulacją nawet 1-3 dni może skutkować zapłodnieniem. Dlaczego? Otóż plemniki mogą przeżyć w jajowodach do 72 godzin, z kolei komórka jajowa 48 godzin.

Nie tylko kalkulator

Oprócz tradycyjnego wyliczenia, kobieta ma również możliwość doprecyzowania metody z wykorzystaniem temperatury i konsystencji śluzu szyjkowego. Kiedy kończą się dni płodne, wzrasta temperatura ciała o około 0,2-0,6 stopnia. Warto jednak zaznaczyć, że temperatura musi być mierzona o stałej porze, najlepiej rano. W przypadku śluzu, jajeczkowanie wyraźnie wpływa na jego ilość. Jest przezroczysty, a szyjka staje się miękka. Obie metody należą do naturalnych metod planowania rodziny, jednak ich skuteczność jest dość niska. Zarówno temperatura, jak i śluz mogą być zaburzone w wyniku infekcji, choroby, stresu, wysiłek fizyczny, bezsenność.

Każda kobieta, która świadomie planuje macierzyństwo nie może również zapomnieć o odpowiedniej diecie. Niezbędne składniki i minerały są bowiem niezbędne, by stworzyć środowisko dla nowego życia. Niezbędna jest również suplementacja odpowiednio dobranej kompozycji DHA i witamin, które pozytywnie wpływają na matkę i dziecko. Mama DHA to suplement stworzony z myślą o kobietach, które troszczą się o prawidłowy rozwój płodu już od poczęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here