Przepływomierz do benzyny – co to takiego?

0
434

Przepływomierz do benzyny (inaczej licznik benzyny lub licznik do benzyny) jest urządzeniem, służącym do lepszej kontroli ilości benzyny w zbiorniku i lepszego wykorzystania tego paliwa przez silnik Twojego pojazdu.

Przepływomierz do benzyny jest specyficznym rodzajem przepływomierza. W motoryzacji przepływomierz to miernik ilości powietrza, wciąganego do cylindrów silnika. Jego misją jest ciągła kontrola natężenia przepływającego powietrza, co pozwala na dobranie właściwej ilości wtryskiwanego do komory spalania silnika paliwa.

Dzięki temu przepływomierz może też pełnić funkcję licznika ilości zużywanego paliwa. Przepływomierz do benzyny liczy jednocześnie ilość benzyny – jest to więc również licznik benzyny, czy wyrażając tę samą rzecz nieco innymi słowy, licznik do benzyny.

Obecnie przepływomierze mogą być montowane we wszystkich rodzajach pojazdów ze wszelkimi typami silników. Funkcjonują w silnikach Diesla czy tych napędzanych różnego rodzaju silnikami benzynowymi lub LPG. Ciekawostką jest jednak to, że pierwsze przepływomierze to były właśnie przepływomierze do benzyny.

Przepływomierz do benzyny umieszcza się pomiędzy przepustnicą a filtrem powietrza. Podstawowy element to podgrzany elektrycznie drut lub płytka przewodząca. Zależnie od stopnia szybkości przepływu zasysanego powietrza oraz jego temperatury, zmienia się oporność drucika lub płytki.

Generuje to impulsy prądu elektrycznego, które są następnie przetwarzane na sygnały cyfrowe. Licznik benzyny wysyła te dane do układów sterujących, które następnie ustalają cykl wtrysków paliwa do silnika. Dane, które dostarcza licznik do benzyny, umożliwiają dzięki temu ekonomiczną pracę jednostki napędowej.

Przepływomierz do benzyny jest obecnie z reguły montowany fabrycznie. Jeśli Twój samochód został wyprodukowany po 2005 r. – nie martw się, licznik benzyny na pewno został umieszczony w silniku przez producenta!

Jeśli masz starszy model samochodu – przyjedź do naszego warsztatu a zamontujemy Ci licznik do benzyny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here