Rodzaje i zasady działania pomp

0
3433

Pompa jest to urządzenie do podnoszenia cieczy z niższego poziomu na wyższy lub przetaczania ze strefy o ciśnieniu niższym do wyższego, czyli może być stosowana do dostarczania lub usuwania cieczy ze zbiorników. W zależności od sposobu, w jaki przenosi się ciecz z przestrzeni ssawnej do tłocznej wewnątrz kadłuba, pompy dzieli się na wyporowe i wirowe. W pompach wyporowych ciecz jest przetaczana na skutek ruchu tłoka posuwisto-zwrotnego (pompa tłokowa lub nurnikowa) lub obrotowego (pompa zębata, łopatkowa czy śrubowa).

Działanie pomp wyporowych polega na tym, że organ roboczy przenosi na pompowaną ciecz energię dostarczaną z zewnątrz w postaci przyrostu ciśnienia statycznego. Warunkiem niezbędnym jest szczelne oddzielenie przestrzeni ssawnej od tłocznej. W pompach wirowych obracający się na wale wirnik z łopatkami powoduje zwiększenie krętu cieczy. Pompy mogą być wykorzystywane do podnoszenia różnego rodzaju cieczy- zimnych i gorących, czystych i zanieczyszczonych, o różnym stopniu gęstości, a nawet cieczy zawierających cząstki stałe. Pompy mają szerokie zastosowanie w układach hydraulicznych we wszystkich dziedzinach techniki np. w motoryzacji, górnictwie czy rolnictwie.

Pompy hydrauliczne wchodzą w skład układów hydraulicznych i ich zadaniem jest zasilanie napędu odpowiednimi ilościami oleju pod wysokim ciśnieniem. Do najbardziej wydajnych i niezawodnych pomp należą pompy zębate, gdzie organem roboczym są dwa zazębiające się ze sobą koła zębate osadzone na spójnym kadłubie, oraz wielotłokowe, składające się z zespołu kilku małych tłoków i cylindrów rozmieszczonych symetrycznie względem osi pompy. Pompa hydrauliczna jest elementem mocy w układzie hydraulicznym, zamienia energię mechaniczną na hydrauliczną. Energia mechaniczna dostarczana jest przez silnik spalinowy lub elektryczny. Ciągły rozwój przemysłu przyczynia się do wynajdowania coraz bardziej profesjonalnych urządzeń. Trudno aktualnie znaleźć gałąź przemysłu, w której nie są stosowane urządzenia hydrauliczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here