Rodzaje opału do systemów kominowych

Systemy kominowe, takie jak te oferowane przez firmę Pekabet, wymagają dobrania właściwego typu paliwa. Najniższe koszty ogrzewania zapewnią nam paliwa stałe. Niemniej jednak musimy mieć odpowiednio dużo miejsca na magazynowanie nich i wcześniej je zakupić. W niektórych wypadkach trzeba będzie poświęcić nieco czasu na znalezienie właściwej jakości opału.

Jakie są najczęściej stosowane paliwa w Polsce?

Do wyboru jest wiele rodzajów paliw do systemów kominowych:

  • paliwa stałe – brykiet, węgiel i najczęściej wykorzystywane (z uwagi na stosunkowo niską cenę i łatwą dostępność) drewno,
  • gaz (propan-butan albo ziemny), olej opałowy,
  • bio-paliwa.

Paliwa stałe

Czym są paliwa stałe stosowane do systemów kominowych? Pod tym brzmiącym dosyć tajemniczo pojęciem skrywa się bardzo proste wytłumaczenie. Paliwa stałe są niczym innym, aniżeli typem paliwa, które spala się bez efektu dymu, płomienia bądź dymu. Od paliw ciekłych takich, jak nafta czy olej opałowy oraz gazowych (biogaz, gaz ziemny albo gaz płynny) różnią się one niewątpliwie swoim stanem skupienia.

Gaz, olej opałowy

Najnowocześniejsze gazowe zbiorniki prezentują się bardzo estetycznie, wyposażone są także w funkcjonalne, nowoczesne systemy sterujące. Koszty ograniczone są do opłacania rachunków za gaz, gdyż istnieje opcja wydzierżawienia zbiornika – najlepiej wybrać wówczas sprawdzoną firmę, która istnieje od dłuższego czasu na rynku i jest polecana przez wcześniejszych klientów. Wybranie płynnego gazu LPG jest bardzo wygodne dla użytkowników. Kotły na gaz są przyjazne dla środowiska, nie zwiększają zatem efektu cieplarnianego.

Kotły olejowe są całkowicie bezobsługowe i zautomatyzowane, a więc wygodne w użytkowaniu. Wśród innych zalet oleju opałowego, należy wymienić wysoką temperaturę zapłonu, za sprawą której ryzyko wybuchu jest niewielkie, niezanieczyszczanie środowiska naturalnego oraz powszechną dostępność oleju. Konieczne będzie jednakże posiadanie specjalnego zbiornika, przechowywanego w oddzielnym pomieszczeniu, na przykład w piwnicy czy kotłowni. Następnym minusem systemów grzewczych na olej będą wysokie koszty poniesione w związku z budową instalacji.

Bio-paliwa

Kotły na biomasę przez ostatnie lata stały się bardzo popularne i nie ma w tym nic dziwnego – gwarantują one niewielkie koszty ogrzewania, a ponadto są ekologiczne – spalanie biomasy ma zerowy bilans CO2, co oznacza, iż emisja tegoż związku w czasie spalania równa jest ilości pobieranej podczas wzrostu przez roślinę. Kotły stosowane w domowych gospodarstwach, spalają zwykle stałe biopaliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here