Torbiele na jajnikach zazwyczaj nie dają żadnych powodów do obaw, i wykryć się można poprzez badanie USG. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie swojego organizmów i regularne wizyty u ginekologa. Inaczej sprawa przedstawia się, kiedy torbiele są na tyle duże, że powodują zaburzenia miesiączkowania, bóle podbrzusza lub wzdęcia i zaparcia. Czym dokładnie są torbiele jajników? Co może być ich przyczyną? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/czym-sa-i-na-ile-sa-grozne-torbiele-na-jajnikach/ 

Torbiele jajników – czym są? 

Torbiele jajników są do chusty jajników, czyli łagodny busy wyścielone tkanką i wypełnione płynem lub krwią. Mogą one występować zarówno pojedynczo, jak i większej liczbie. Mogą być ulokowane na jednym lub obu jajnikach jednocześnie. Większość z nich posiada charakter łagodny, ale bywają też torbiele złośliwe. 

Jaka jest najczęstsza przyczyna powstawania torbieli na jajnikach? 

Najczęstszą przyczyną ich powstawania są zaburzenia hormonalne zwany również cyklem owulacyjnym. Komórki jajowe dojrzewają w pęcherzykach Graafa. W czasie owulacji komórka jajowa uwalnia się z pękniętego pęcherzyka, który zmienia się w ciałko żółte i produkuje progesteron. W przypadku, gdy komórka nie uwalnia się z pęcherzyka, i właśnie wtedy tworzy się torbiel. 

Inną przyczyną powstawania torbieli mogą być zaburzenia hormonalne, które mogą doprowadzić do schorzenia nazywanego zespołem policystycznych jajników. Stanowi to bardzo częsty powód niepłodności wśród kobiet. Inną genezę mają torbiele powstające na skutek choroby, w wyniku której błona śluzowa macicy uległa wszczepieniu do innych narządów. W większości przypadków to wiele powstały w wyniku zaburzeń hormonalnych znikają w kolejnym cyklu miesiączkowym. Nawet kiedy nie zniknął, możemy mieć do czynienia z małymi, nie dającymi objawów łagodnymi torbielami, które nie wymagają zabiegów, a jedynie konsultacji i kontroli lekarskiej. 

Bardzo dużej torbiele wymagają terapii hormonalnej, a w przypadku kiedy okazuje się bezskuteczna, torbiele muszą być usunięte w drodze tradycyjnego zabiegu chirurgicznego lub laparoskopowego. 

Zobacz też: http://www.miedzycechowy.pl/owsianka-czy-jest-dobra-na-odchudzanie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here