Zastosowanie tulei w budownictwie

Nowoczesne budownictwo opiera się na rozmaitych materiałach, także mniej oczywistych. Do tej grupy trzeba zaliczyć tuleje szalunkowe, które skutecznie wypierają konstrukcje drewniane. Tuleja szalunkowa pozwala na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na wykonanie konstrukcji oraz jest rozwiązaniem tańszym niż drewniane szalunki.

Właściwości tulei szalunkowych

Do produkcji tulei szalunkowych stosuje się karton o podwyższonej wytrzymałości. Tuleja szalunkowa na zewnątrz powlekana jest parafiną, co zapobiega ewentualnej deformacji i przeciwdziała negatywnemu oddziaływaniu wilgoci. Natomiast wewnątrz tulei znajduje się warstwa adhezyjna, zapobiegająca przywieraniu betonu. Na uwagę zasługuje też stosowany do produkcji tulei surowiec – jest to karton uformowany spiralnie o grubych ściankach.

Tekturowe szalunki dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów. Standardowa długość wynosi 300, 350 i 400 cm, średnica zaś mieści się w przedziale od 15 do 80 cm. Co ważne dla branży budowlanej, nie ma kłopotów z zamówieniem tulei o niestandardowych długościach. Można jest też przycinać przy użyciu zwykłej piły.

Przed zakupem

Planując zakup tulei szalunkowych, należy określić ich liczbę oraz wymiary. Do uzbrojenia konstrukcji używa się spięte strzemionami pręty stalowe. Także beton do zalania szalunku musi być odpowiednio gęsty oraz zawierać środki zwiększające jego plastyczność. Znając długość i średnicę tulei szalunkowych oraz liczbę prętów zbrojeniowych łatwo obliczyć ilość potrzebnej mieszanki betonowej. Niewielka masa tulei oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych tulei szalunkowych sprawia, że nie ma kłopotów z ich przewozem ani składowaniem.

Wykonanie szalunku

Mając odpowiednią liczbę tulei pora na postawienie kolumn. Pierwszym etapem jest wykonanie fundamentu z metalowym uzbrojeniem. Następnie na pręty zbrojeniowe nakłada się tuleję i wlewa do jej wnętrza betonową mieszankę. Na tym etapie warto zadbać o dociążenie – karton jest lekki i może podnosić się wraz z kolejną porcją ciężkiego betonu. Beton trzeba wlewać stopniowo – specjaliści zalecają dolewanie następnej warstwy co ok. 50 cm. Po uformowaniu kolumny całość zostawia się na kilka dni w celu utwardzenia. Po 3-4 dobach, kiedy mieszanka jest sucha i zawiązana, można ściągnąć tuleję. Gotowa kolumna będzie gładka. Można ją otynkować lub pomalować w razie potrzeb.

Gdzie zamówić tuleje szalunkowe?

Duży wybór tulei szalunkowych dostępnych jest na stronie Tarnopak.pl. Mająca siedzibę w Jaśle firma poza tulejami szalunkowymi wytwarza między innymi opakowania specjalne (np. pojemniki na drut), szpule nawojowe, metalowe beczki, bębny tekturowe i tuleje tekturowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here