Bajki dla dzieci Disneya coraz mocniejsze?

Każdy z nas wyrósł na bajkach. Ci starsi wspominają Wilka i Zająca, ci najmłodsi Elsę z Krainy Lodu. Odkąd disneyowskie produkcje wkroczyły do polskich kin, szybko zaskarbiły sobie sympatię dzieci, ale również i starszej widowni. Za co kochamy bajki Disneya i co mogą z nich wynieść zarówno mali jak i duzi widzowie?

Odkąd Disney pokazał światu swoją pierwszą pełnometrażową animację, którą była Królewna Śnieżka, filmy animowane wytwórni przeszły wyraźną ewolucję. Pierwsze z nich były zazwyczaj prostymi adaptacjami znanych wszystkim baśni, nie wchodzącymi zbytnio w meandry psychologii przedstawianych postaci. Zazwyczaj podążały utartym schematem od biednej, zepchniętej gdzieś poza nawias społeczeństwa dziewczyny, do szczęśliwej panny młodej. Takim szlakiem podążał Kopciuszek czy Śpiąca Królewna, które starsi znali raczej z ustnych i pisemnych źródeł.

Jednak z czasem bajki dla dzieci Disney popchnął w innym kierunku. Ekranizacje zaczęły zyskiwać głębię, której nie miały wcześniejsze historie. Z czasem zaczęły dotykać coraz poważniejszych kwestii. Przykładowo, najpopularniejsza obecnie Kraina Lodu opowiada w istocie rzeczy o strasznej chorobie jaką jest depresja, a główne bohaterki mają znacznie lepiej zarysowane osobowości niż Kopciuszek czy Aurora ze Śpiącej Królewny. Rudowłosa protagonistka z Brave walczy o prawo do własnego szczęścia. Roszpunka musi uwolnić się z toksycznych objęć matki, aby w końcu zacząć żyć. Brzmi ciężko i poważnie, a jednak historie te chętnie oglądane są przez najmłodszych. Duży udział ma w tym piękna, baśniowa oprawa wizualna oraz chwytliwe piosenki.

Nie można zapomnieć też o produkcjach wymykających się z klasycznego schematu księżniczka i świat. Oscarowy Wall-E, Ratatuj, Toy Story czy Gdzie jest Nemo to produkcje, które wciąż chętnie są oglądane przez całe rodziny. Nic dziwnego więc, że wciąż powstają ich kontynuacje, jak np. obecnie oczekiwany Toy Story 4.

Choć problemy poruszane w nowych produkcjach wydają się zbyt poważne i trudne do zrozumienia dla mniejszych dzieci, to jednak nie powinniśmy zapominać, że najmłodsi wiele spraw rozumieją intuicyjnie. Wypuszczając tego typu bajki dla dzieci Disney daje rodzicom możliwość łatwiejszego wytłumaczenia wielu istotnych rzeczy, które trudno przedstawić dzieciom za pomocą samej rozmowy. Animacja to dobry sposób na stworzenie pola do dyskusji z własną pociechą i poznanie jego kształtującego się spojrzenia na świat.

Niektóre bajki dla dzieci Disney wskrzesza obecnie w postaci pełnometrażowych filmów aktorskich. W ten sposób otrzymaliśmy Piękną i Bestię z Emmą Watson w roli głównej. Drugie życie otrzymał także ukochany przez wielu Kubuś Puchatek z Ewanem McGregorem w roli Krzysia. Wykorzystanie aktorów z krwi i kości oraz użycie najnowszych technologii wizualnych pozwala jeszcze bardziej wniknąć w magię przedstawionego świata. Jest też doskonałą okazją dla dorosłych, aby mogli przypomnieć sobie ukochane w dzieciństwie produkcje w nowej, odświeżonej formie i przyjemnie spędzić czas z dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here