Dieta Dash

Nadciśnienie, które nie jest leczone prowadzi do powstania wielu poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak na przykład udar mózgu, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku, rozwój tętniaków czy nawet zawał serca. Nadciśnienie należy leczyć. Nie zawsze jednak pierwszym krokiem jest sięganie po leki. Warto na początku sprowadzi diety, która skutecznie obniża ciśnienie. W przypadku nadciśnienia idealnie sprawdzi się dieta DASH. Jakie są jej najważniejsze zasady i korzyści z niej płynące? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dieta-dash-alternatywa-dla-lekow-na-nadcisnienie/ 

Jakie są najważniejsze zasady diety DASH? 

Dieta DASH jest dieta obniżająca ciśnienie krwi. Odnotowano jej naukowe działań. To dieta, której głównym założeniem jest ograniczenie spożywania soli. 

W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty takie jak: 

  • 8 porcji produktów zbożowych – przykładowo 1 porcja to: pół szklanki ryżu, płatków lub kaszy, kromka chleba
  • 4 – 5 porcji warzyw i owoców – przykładowo 1 porcja to: szklanka soku warzywnego, pół szklanki warzyw gotowanych, jeden owoc lub pół szklanki owoców suszonych
  • 2 – 3 porcje niskotłuszczowych produktów mlecznych – przykładowo 1 porcja to: szklanka mleka lub jogurtu
  • 2 – 3 porcji mięsa – przykładowo 1 porcja to: mięso lub ryba wielkości 90 g
  • 2 – 3 porcje tłuszczów – przykładowo 1 porcja do: jedna łyżka oleju roślinnego lub łyżka masła 

W diecie DASH należy unikać mięsa czerwonego, zwłaszcza smażonego, słodyczy, alkoholu oraz żywności przetworzonej. 

Dieta DASH – korzyści z jej stosowania 

Dieta DASH może być stosowana w celach leczniczych u osób posiadających nadciśnienie, ale również u osób zdrowych, w ramach profilaktyki nadciśnienia. 

Co więcej jest to doskonała dieta, która umożliwia bezpieczne i skuteczne odchudzanie. Wystarczy jedynie zmienić nieco kaloryczność takiej diety. Dieta pozwala na utratę wagi, czyli spadek masy ciała o około 0,5 – 1 kg tygodniowo. Nie ma ryzyka niedoborów pokarmowych przy tirach ponieważ dieta ta jest dobrze zbilansowana i nie wyklucza spożywania żadnych cennych produktów. 

Stosowanie diety DASH – czy jest bezpieczne dla każdego? 

Dieta DASH uznawana jest za zdrowe model żywienia. Odpowiednio skomponowana, nie jest bardzo restrykcyjne, eliminuje wartości produktów diety i a stosowanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia niedoborów pokarmowych. Oznacza to, zastosowanie takiej diety jest bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. 

Zobacz też: http://www.miedzycechowy.pl/cwiczenia-na-pamiec-i-koncentracje/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here