Poczytajki - bajki dla dzieci

Czytajmy dzieciom codziennie. Od pierwszych dni wprowadźmy ten rytuał wspólnego wieczornego spędzania czasu. Nie przed telewizorem, ale z książką w ręku. Bogactwo książek dla dzieci zachęca by wprowadzać dzieci w świat baśni i niezwykłych historii. Rozbudza to wyobraźnię, kształtuje osobowość i przyszłe zainteresowania. Czytanie rozwija język, uczy myślenia i poprawia koncentrację. Wieczorem skutecznie wycisza i pomaga zasnąć.
Bajki dla dzieci do czytania
Do czytania najmłodszym wybieramy bajki ciekawe i mądre. Słuchanie powinno sprawiać dziecku przyjemność, a więc powinny być napisane w przystępny sposób. Pomogą dziecku poznawać świat i nauczą jak odróżniamy dobro od zła. Czytanie bajek uczy dziecka słuchania ze zrozumieniem. Uważne słuchanie czytanych historii uczy dziecko skupiania się na tym co słyszy, Dzięki temu dzieci uczą się również uważniejszego słuchania tego co do nich mówimy. Jedną z największych zalet jakie daje maluchom wysłuchanie bajek jest uaktywnianie wyobraźni. Dzieci wyobrażają sobie to co słyszą, rozbudowują w ten sposób wyobraźnię, ograniczoną na co dzień przez nadmiar telewizji, czy gier komputerowych.
Jakie bajki czytamy dzieciom? Warto sięgnąć po klasykę, którą sami czytaliśmy w dzieciństwie. Bajki i baśnie takie jak: Czerwony Kapturek, Calineczka, Kopciuszek, Księżniczka na ziarnku grochu, czy Śpiąca Królewna. We wszystkich tych historiach mamy triumf dobra nad złem, pochwałę dobroci i szczerości. Warto też sięgnąć po historie z morałem. Na przykład „Nowe szaty cesarza”, nauczy dziecko czym jest próżność i jaką cenę można za nią zapłacić. „Dziewczynka z zapałkami”, nauczy empatii, wrażliwości i pomoże docenić dziecku świat w jakim samo żyje.
Sięgajmy od czasu do czasu po lekturę bajek terapeutycznych. Każde dziecko ma swoje lęki i ograniczenia, a dobrze opowiedziana historia może pomóc mu w przezwyciężeniu tych strachów. Dla przedszkolaków polecić można serię „Marysia”. Mamy tu książeczkę „Marysia żegna pieluszkę”, która pokazuje dziecku, że pewne trudności są naturalne, ale nie należy się zniechęcać. ” Marysia i pierwszy dzień w przedszkolu”, pomaga małemu zuchowi przezwyciężyć lęk przed tym trudnym dniem. Natomiast tom ” Marysia ma braciszka”, opowiada trochę o trudnych emocjach jakie pojawiają się gdy powiększa się rodzina. Polecanym autorem książek dla przedszkolaków jest również Grzegorz Kasdepke. Jego książka „Bon czy Ton savoir-vivre dla dzieci” w humorystyczny sposób pokaże młodemu człowiekowi co to znaczy być dobrze wychowanym. A kto jest dobrze wychowany? „Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście”. Książka zasłużenie nagrodzona została wyróżnieniem „Nagroda Edukacja XXI”.
Wspaniałą serią, którą pokochają wszystkie dzieci są książki „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka. Książki uczące bezwarunkowej miłości do świata i dobroci serca.
A co jeśli mamy ciekawskie dzieci, które ciągle pytają? Czytajmy im bajki dla ciekawskich dzieci, z których i sami wiele się dowiemy. Na przykład „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?” to świetny wybór książki dla ciekawskich maluchów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here