Rozwój dziecka

Dziecko to największy skarb, jaki otrzymaliśmy od życia. To cud, którego doświadczamy każdego dnia obcując z naszym z dzieckiem. Nie ma chyba miłości piękniejszej i bardziej niewinnej od miłości do naszego dziecka.
To ono sprawia, że każdego dnia mamy po co wstać z łóżka, ubrać się iść do pracy. To dzięki niemu nasze życie nabiera większego sensu.
Od momentu narodzin rodzice bacznie obserwują rozwój dziecka, swojego malucha, po to, szybko zareagować, jeśli wykryją jakieś nieprawidłowości. Rodzice maleńkich dzieci często są przewrażliwieni na punkcie swoich pociech. Obawiają się, czy należycie sprawują opiekę, czy na pewno dobrze wypełniają swoje obowiązki rodzicielskie.
Z uwagą przypatrują się swojemu maleństwu, obserwują dokładnie i z niepokojem każdą jego nowo nabytą umiejętność.
Bardzo często doszukują się jakichś nieprawidłowości u swojego malucha (zbyt późno podnosi główkę, zbyt długo nie siada).To powoduje u nich silny lęk o malucha i stres, czy ich dziecko jest na pewno zdrowe i prawidłowo się rozwija.
Rodzice maluszków ich dzieci są z reguły częstymi pacjentami w przychodniach zdrowia. Biegają do placówek z błahych powodów(częsty katarek, krosteczki na buźce).W miarę dorastania pociech, rodzice uspokajają się, nie przejmują się już drobnostkami, ale i nie bagatelizują ważnych rzeczy. Nadal bacznie obserwują dziecko i sprawdzają, czy dobrze się rozwija.
Rozwój dziecka u każdego malucha przebiega nieco inaczej i nie należy się tym specjalnie przejmować.
Wiadomo, że niemowlęta grubsze i pulchne będą później siadały ze względu na swoją wagę niż ich szczuplejsi rówieśnicy i nie jest to powód do paniki ze strony rodziców.
Trzeba zwracać uwagę, czy dziecko przechodzi przez ważne etapy rozwoju, jak podnoszenie główki , siadanie, raczkowanie i chodzenie, a w którym dokładnie miesiącu maluch te aktywności podejmuje to już jest sprawa indywidualna każdego dziecka.
Nie przejmujmy się, gdy pociech naszej koleżanki już chodzi, a nasza wciąż jeszcze raczkuje.Każde dziecko przecież rozwija się inaczej, w swoim tempie.
Nie należy się przejmować, że dziecko znajomej już sprawnie biega, a nasze wciąż jeszcze jest na etapie raczkowania. Możliwe, że nasza pociecha zacznie chodzić troszkę później, ale za to wypowiada więcej słów niż jej rówieśnicy.
Rozwój dziecka jest bardzo ważnym procesem, który my rodzice powinniśmy bacznie obserwować, by wcześnie zareagować, jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości. Uważnie obserwujmy nasze dzieciaki, począwszy od niemowlaka, poprzez okres przedszkolaka i ucznia.Każdy z tych etapów jest niezwykle ważny w życiu naszych dzieci i nie możemy ich bagatelizować.
Etap maluszka, niemowlęcia uczy na s pokory i cierpliwości, a nasz malec w krótkim czasie zmienia się z maleńkiej istotki w chodzącego, ciekawego świata brzdąca.
Etap przedszkolaka jest bardziej burzliwym rozwojem dzieci. Nasze pociechy nabywają szereg nowych umiejętności społecznych i samoobsługowych. Stają się bardziej samodzielne i uczą się nawiązywać relacji z rówieśnikami. To cenna lekcja życia dla małych przedszkolaków, która na pewno przyda im się w późniejszym życiu.
Rozwój dziecka jest procesem złożonym, przebiegającym u każdego dziecka nieco inaczej i nie należy się tymi różnicami w ogóle przejmować. Nie skupiajmy się na porównywaniu naszych dzieci, ale odkrywaniu tego co w nich najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here