Co warto wiedzieć o badaniu krwi

Jednym z elementów zdrowego stylu życia jest kontrola naszego organizmu. Robiąc badania krwi oraz moczu możemy dowiedzieć się, czy nasz cholesterol oraz cukier są w normie. Co dają nam badania profilaktyczne oraz jak się do nich przygotować?

Po co i kiedy się badać?

Podstawowe badania profilaktyczne należy robić raz w roku. Nie zależnie od wieku, kondycji warto dowiedzieć się, czy nasz organizm funkcjonuje dobrze.

Badania krwi Katowice to sposób na uzyskanie wielu informacji o swoim zdrowi. Dzięki badaniu można dowiedzieć się o zagrożeniach, które na nas czyhają oraz wykryć symptomy choroby w początkowym stadium. Warunkiem jest tu systematyczność.

Morfologia – co warto o niej wiedzieć?

Badania krwi Katowice dają wiedzę o ilości czerwonych krwinek (erytrocytów), białych krwinek (leukocytów) oraz krwinek płytkowych w mm3 krwi. Laboratorium medyczne Katowice określi procentowy udział elementów we krwi.

Badanie krwi katowice określi również poziom cukru we krwi. Badanie glukozy przeprowadza się przed posiłkiem, przyjęciem insuliny lub wysiłkiem fizycznym. Badanie krwi Katowice może być przeprowadzone również po przyjęciu posiłku, ale nie wcześniej niż 2 godziny od posiłku.

Kolejnym elementem, które określi laboratorium medyczne Katowice jest ilość cholesterolu. Poziom cholesterolu HDL ( dobrego) oraz LDL (złego) cholesterolu jest niezmiernie ważny, by prawidłowo rozplanować dietę. Z tego badania również można dowiedzieć się o poziomie trójglicerydów, które są tłuszczami przyczyniającymi się do powstawania bardzo niebezpiecznych zmian miażdżycowych.

Jak przygotować się do badania?

Na badanie krwi należy przyjść na czczo. 12 godzin przed badaniem nie powinno spożywać się pokarmów. Można wypić niewielką ilość wody. Ważne jest, by przed badaniem uniknąć spożywania alkoholu.

Wysiłek fizyczny również może mieć wpływ na wyniki. Dzień przed badaniami warto zapomnieć o treningu na siłowni.

Badanie moczu – o nim również należy pamiętać

Kolejnym, niezbędnym badaniem jest badanie moczu. Przeprowadzone raz w roku dostarczy nam informacji o funkcjonowaniu nerek, układów moczowego oraz wskaże ewentualne infekcję.

Do badania moczu należy wykorzystać mocz zebrany po nocy. Należy jednak pamiętać o zachowaniu higieny, gdyż badanie może wyjść zafałszowane. Pierwszy mocz oddajemy do toalety, dopiero kolejną partię do sterylnego pojemnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here