Jak dbać o fotel z rattanu?

0
4274

Rattan nie jest w Polsce specjalnie popularnym materiałem, a szkoda, bo ma on dużo korzystnych właściwości, które idealnie sprawdzają się w warunkach zewnętrznych. Z tego powodu najczęściej wykonuje się z niego meble ogrodowe. Rattanowe krzesła, stoły i ławy nie są najtańsze, ale jednak wyglądają dużo atrakcyjniej i ciekawiej od drewnianych wyrobów, potrafiąc błyskawicznie udekorować całą przestrzeń. Z kolei takie fotele bujane rattanowe równie dobrze mogą zagościć we wnętrzach domowych pomieszczeń. Jak jednak o nie dbać, by jak najdłużej z nich korzystać?

Rattan na pierwszy rzut oka może przypominać wiklinę, jednak wcale nią nie jest. Bliżej mu do technorattanu, jednak różni się od niego tym, że jest materiałem naturalnym, podczas gdy technorattan to tworzywo sztuczne. A natura stworzyła dla nas to, co najlepsze. Rattan jest wyjątkowo urodziwy i atrakcyjny, jednakże źle użytkowany i niewłaściwie pielęgnowany bardzo szybko traci na swojej wartości. Jak temu zapobiec? Trzeba o niego po prostu dbać. Z pomocą systematycznej i dobrze dopasowanej do potrzeb materiału pielęgnacji można przedłużyć jego żywotność nawet o kilkanaście lat. A rattan z założenia powinien służyć użytkownikom znacznie dłużej. Szacuje się, że jego żywotność powinna sięgać kilkudziesięciu lat.

Od czego zacząć zatem pielęgnację mebli z rattanu? Oczywiście od odkurzania. Fotele bujane rattanowe niestety dość szybko zaczynają gromadzić na swojej powierzchni brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które trzeba na bieżąco wymiatać, by dopiero potem przejść do czyszczenia na mokro. Aby ułatwić sobie tę pracę, warto posłużyć się tutaj zwykłym odkurzaczem. Wystarczy skorzystać ze specjalnej wąskiej końcówki lub pozostawić w nim samą rurę, aby następnie móc błyskawicznie omieść cały fotel i dokładnie usunąć z niego warstwę zanieczyszczeń. Drugim krokiem będzie mycie na mokro. Tutaj trzeba jednak zachować sporą ostrożność. Rattan nie lubi wilgoci i szybko przemaka, dlatego wylewanie na niego wiadra wody z mydlinami nie będzie najlepszym pomysłem. Lepiej delikatnie nasączyć szmatkę i taką ściereczką przetrzeć mocniej zabrudzony miejsca. Czynności nie powinno się powtarzać zbyt często. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy.

Każdy, kto będzie w ten sposób dbać o swoje fotele bujane rattanowe, na pewno zdoła z nich korzystać długimi latami. Tak naprawdę bowiem każdy materiał może okazać się długowieczny, jeżeli tylko jego użytkownik nauczy się z nim obchodzić i poświęci trochę czasu na jego pielęgnację lub konserwację.

Źródło: https://www.scandishop.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here