Częste przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to często występująca dolegliwość oczu. Choć nie jest ona groźna, powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, jak pieczenie, swędzenie, łzawienie, światłowstręt czy kłucie w oku. Jej znakiem rozpoznawczym są przekrwione oczy. Czasem występuje także wydzielina lub pojawia się obrzęk. Skąd bierze się taka reakcja organizmu?

Jak dochodzi do zapalenia spojówek?

Do zapalenia spojówek może dojść na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zapalenie zakaźne, które jest wywoływane przez infekcję bakteryjną lub wirusową. Jest ono niestety zaraźliwe, a dojść do niego może na wiele sposobów, wystarczy nieprawidłowa higiena oczu, skaleczenie ich okolic bądź użycie ręcznika, który należy do innej osoby. Zapalenie spojówek ma często także charakter alergiczny. Jest to więc reakcja na określoną substancję np. sierść zwierząt, drobinki kurzu, pyłki kwiatów. Innymi przyczynami wywołujące schorzenie mogą być promieniowanie UV, zespół suchego oka, a nawet nieodpowiednio skorygowaną wada oka. Najczęściej ma ono jednak podłoże alergiczne, bakteryjne i wirusowe.

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Zapalenie spojówek może dotknąć każdego. Schorzenie na ogół mija samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach. Stosując się jednak do paru zasad, można zminimalizować ryzyko jego pojawienia się. W tym celu należy przede wszystkim często być ręce, starać się nie dotykać twarzy oraz nie trzeć oczu. Nie warto także korzystać z ręczników wielokrotnego użytku czy z kosmetyków i zestawu do makijażu innych osób. Należy w miarę możliwości unikać kontaktu z potencjalnymi alergenami. Jeśli jednak dojedzie do kontaktu z nimi, najlepiej chronić oczy poprzez okulary przeciwsłoneczne, a także w miarę możliwości szybko zerwać kontakt z alergenem, np. poprzez prysznic czy zmianę odzieży po powrocie do domu. Dobrze jest stosować krople do oczu, które mają nawilżające i kojące działanie. Użytkownicy soczewek kontaktowych mogą sięgnąć po produkty renomowanej marki Acuvue, które zawierają składnik nawilżający (więcej informacji na stronie Acuvue.pl).

Zapalenie spojówek to nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi być też bardzo dokuczliwa. Z tego powodu najlepiej postawić na odpowiednią higienę oczu i rąk oraz unikanie kontaktu z czynnikami drażniącymi, tj. alergenami. Wsparciem w skutecznej profilaktyce są tzw. sztuczne łzy, okulary przeciwsłoneczne oraz dobrej jakości soczewki, w których zastosowano technologię integrowanej łzy, co zapewnia odpowiednie nawilżenie oka. O ich zaletach można przeczytać na Acuvue.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here