Coraz więcej osób decyduje się na panele fotowoltaiczne dla firm. Jest to opłacalne rozwiązanie dla klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych, czyli dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców. Ceny prądu cały czas rosną, a firmy mają duże zapotrzebowanie energetyczne. W celu uzyskania niemałych oszczędności już nawet w skali roku, warto zainwestować w fotowoltaikę. Ceny paneli PV są obecnie coraz przystępniejsze, można też liczyć na dofinansowanie, co przyspiesza zwrot z inwestycji. Pora zastanowić się nad tym, czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest opłacalne dla firm.
Czy fotowoltaika dla firm to dobry wybór?
Przedsiębiorstwo potrzebuje do działania energii elektrycznej, którą można uzyskać aktualnie z różnych źródeł. Warto zainteresować się technologiami, które umożliwiają korzystanie z OZE. Na szczególną uwagę zasługuje fotowoltaika, dzięki której możliwe staje się wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jest ono dostępne przez cały rok w mniejszym lub większym stopniu. Firmowa mikroinstalacja PV ma wiele zalet. Jako że umożliwia pozyskanie energii z niewyczerpywalnego promieniowania słonecznego, przedsiębiorca może w dużej mierze uniezależnić się od zakładu energetycznego i wahań cen prądu na rynku. Firma uzyska wyraźne oszczędności w skali roku, co wynika z obniżenia rachunków za prąd. Obecnie ceny instalacji fotowoltaicznej są relatywnie niskie dzięki rozwojowi technologii i coraz większej popularności OZE. Zaletą będą także korzystne sposoby finansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Możliwy jest nawet leasing. Prosumenci mogą magazynować wytworzone nadwyżki prądu, sprzedawać je na zasadach ogólnych.
Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne dla firm?
Bycie prosumentem wiąże się dla firmy z wieloma korzyściami, zwiększa opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Można liczyć na ograniczenie formalności do minimum, bezpłatne podłączenie do sieci i efektywniejsze zarządzanie nadwyżkami energii. Inwestycja w bardzo dużą instalację PV umożliwia zarabianie na sprzedawanej energii. Z kolei na zmniejszenie kosztów pozwalają dotacje rządowe i samorządowe, leasing na panele fotowoltaiczne, kredyt na preferencyjnych warunkach. Ponadto można wpisać poniesione wydatki w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, co przekłada się na jeszcze większe oszczędności.
Trzeba też mieć na uwadze to, że firma korzystająca z OZE zaczyna być pozytywnie odbierana przez konsumentów. Jest to wobec tego sposób na budowanie wizerunku nowoczesnego przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku naturalnemu. Firma zacznie być postrzegana za społecznie odpowiedzialną. Ekologiczna postawa z pewnością spotka się z aprobatą konsumentów. Instalacja PV jest opłacalną inwestycją, zwrot uzyskuje się już w ciągu kilku lat. Z kolei żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi średnio 30 lat. Ogromną zaletą korzystania z instalacji fotowoltaicznej jest to, że można uchronić się przed niespodziewanymi przerwami w dostawie prądu, które stanowią poważny problem dla każdego przedsiębiorstwa. Prowadzą do kosztownych przestojów.