pchła

Pchły to małe, skoczne owady, które z lubością siadają na sierści i skórze zwierząt domowych, w tym kotów i psów. Mogą także atakować ludzi. Ich obecność jest uciążliwa zarówno dla zwierząt, jak również dla ludzi, ponieważ pchły mogą przenosić wiele chorób. Poznajmy bliżej te owady oraz sposoby walki z nimi.

Pchły

Pchły to owady skoczne, będące pasożytami zewnętrznymi. Żywią się krwią swoich nosicieli. Wśród najbardziej pospolitych ich gatunków możemy wyróżnić pchły ludzkie, psów, kotów i szczurów. Należy jednak brać pod uwagę, że każdy rodzaj pchły może ukąsić także człowieka, co wiąże się z poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia.

Pchły bytujące na ciele swojego żywiciela gryzą go, co powoduje powstawanie charakterystycznych, małych, zaczerwienionych punktów. Są to oznaki drobnych stanów zapalnych, powstających w miejscu ukąszeń. Zwierzęta często drapią się w miejscu ugryzień, co można szybko zauważyć i wykryć chorobę.

Jednocześnie pchły często zmieniają swoich żywicieli, przez co, jeśli już raz pojawią się w domu, z łatwością mogą przenosić choroby z poprzednich żywicieli na ludzi. Są to między innymi dżuma, tyfus, tularemia czy tasiemiec.

Z powyższych względów pchły stanowią nie tylko nieproszonych gości i problem higieniczny, ale także epidemiologiczny.

Gdzie bytują pchły?

Pchły uwielbiają nie tylko skórę naszych pupili (czy też ludzką), ale też chętnie bytują w domach. Często zamieszkują ciemne, ciepłe miejsca. Uwielbiają domowe klimaty, dlatego chętnie zasiedlają tapicerowane meble (sofy, kanapy), łóżka i pościel, a także zasłony, firany, dywany czy wykładziny.

Jak pozbyć się pcheł z naszych pupili?

Walkę z pchłami należy toczyć wielotorowo. Ważne jest nie tylko usunięcie ich z ciała naszego domowego pupila, ale także z całego otoczenia. Aby pozbyć się pcheł z sierści zwierząt, warto skontaktować się z weterynarzem, aby zaproponował najskuteczniejsze środki, a jednocześnie obejrzał ugryzienia. Jeśli będzie taka konieczność, może nawet podać zwierzęciu leki, które zmniejszą jego dolegliwości związane z pogryzieniem.

Pupila warto też zabezpieczyć na przyszłość. Czesanie sierści, dbałość o higienę zwierzęcia, a przede wszystkim zakładanie obróżek przeciwko pchłom może być świetnym sposobem na uchronienie zwierzaka przed inwazją tych insektów.

Walka z pchłami w domu

Kolejnym krokiem jest walka z pchłami w całym domu, w którym się zalęgły. W pierwszej kolejności należy dokładnie zdezynfekować mieszkanie, wykorzystując do tego specjalne preparaty na pchły. Zostały wyposażone w środki owadobójcze i jednocześnie odstraszające. Dzięki temu powodują wytępienie aktualnie przebywających w domu pcheł i niszczą ich jaja, a jednocześnie odstraszają kolejnych nieproszonych gości, zapobiegając ich inwazji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here