Uzależnienia to problemy coraz większej liczby osób. Takie mamy czasy. Pogoń za pieniędzmi, wyścig szczurów i związany z tym stres, problemy w związku, w szkole czy obecna pandemia koronawirusa sprawiają, że łatwo wpaść w sidła nałogu. Na szczęście można pomóc takim ludziom. Sprawdźmy, na czym polega leczenie uzależnień?
Jest skuteczna metoda, aby odstawić alkohol, narkotyki, leki, nie przegrywać góry pieniędzy w kasynie czy przestać oglądać przez kilkanaście godzin dziennie stron porno. To oczywiście kompleksowe leczenie (np. odwykowe czy tzw. terapia uzależnień), którego początkiem jest przerwanie ciągu picia oraz detoksykacją organizmu. Owa abstynencja to warunek niezbędny. Tylko wtedy można poddać się dalszemu leczeniu.
Co to jest terapia uzależnień i jak przebiega?
Zaczyna się ona bardzo intensywnym programem terapeutycznym. Najlepiej w warunkach stacjonarnych, a nie przez internet. Ważna jest bowiem stała opieka nad danym pacjentem (albo grupą pacjentów). Tylko wówczas mogą być widoczne pozytywne efekty. Jak długo trwa terapia uzależnień? Odpowiadamy. Nie krócej niż cztery tygodnie (kiedy mamy do czynienia z alkoholizmem), a na pewno dłużej w przypadku lekomanii czy narkomanii. Ten etap nie powinien trwać krócej niż 4 tygodnie w przypadku alkoholizmu i odpowiednio dłużej w przypadku narkomanii, lekomanii i np. nadużywania dopalaczy.
Kolejnym krokiem jest terapia tzw. nawrotów oraz pogłębiona w warunkach ambulatoryjnych. Ważne jest tutaj bardzo częste uczestnictwo w różnych grupach wsparcia (mityngi, wspólnoty AA, Program Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików). W trakcie terapii, każdy leczony pacjent ma szansę dokonać wielu zmian, które są niezbędne do utrzymania stanu swojej trzeźwości. Chodzi oczywiście o liczne zachowania, postawy, przekonania, a nawet przyzwyczajenia i relacje międzyludzkie oraz odpowiednie myślenie i reagowanie.
Terapia uzależnień powoduje, że może powrócić wiara w życie pozbawione okropnych używek. Nałogowy narkoman, alkoholik czy hazardzista zostanie uświadomiony, dowie się sporo na temat swojego uzależnienia i tego, jaki ono ma niebezpieczny wpływ wszystko wokół. Celem jest także wzmocnienie motywacji. Dzięki temu szybciej można wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie na długie lata.
Podsumowując, terapia pomaga uporządkować oraz wypracować nawyki radzenia sobie zarówno w skomplikowanym, codziennym życiu uczuciowym, jak i tym duchowym. Zatrzymuje postępowanie choroby i znacznie poprawia jakość życia. Dlatego każdy, kto jest uzależniony, powinien się poddać takiej terapii.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/leczenie-uzaleznien/