Oczyszczanie organizmu z pasożytów rzadko bywa tematem rozmów z naszymi lekarzami, do których zgłaszamy się z nieokreślonymi objawami, takimi jak bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, bóle głowy, nudności, biegunki, nadmierne zmęczenie. Wszystkie te niespecyficzne objawy można diagnozować na różne sposoby, a droga do uzyskania klarownej informacji o przyczynach jest często długa. Niestety, w procesie diagnostycznym nader często pomija się kwestię przerostu pasożytów lub obecności w jelitach pasożytów szczególnie groźnych dla naszego zdrowia.
Jak pasożyt dostają się do naszych jelit?
Pasożyty jelitowe mogą pochodzić z różnych źródeł. Mogą być obecne w surowych lub niedogotowanych mięsach, owocach, warzywach lub nieoczyszczonej wodzie pitnej. Często też mamy kontakt z jajami pasożytów na różnych powierzchniach (tak jest z jajami glisty ludzkiej). Jest to jeden z koronnych powodów, dla których bezwzględnie należy myć ręce po powrocie do domu i nie zaniedbać tego w przypadku dzieci, które wracają z podwórka. Szczególnie, gdy dzieci bawią się na zewnątrz w piaskownicy. W piasku jaj pasożytów może być wyjątkowo wiele ze względu na zwierzęta, które nocą przychodzą na place zabaw. Pasożyty znajdują się w kale i w moczu kotów, psów. Z tego powodu też należy nasze domowe pupile regularnie porządnie odrobaczać.
Dlaczego pasożyty są szkodliwe? Jak działają na nasz organizm?
Pasożyty przede wszystkim zaburzają wchłanianie składników odżywczych. Stworzenia te mogą żywić się składnikami odżywczymi, które wprowadzamy do jelit z pożywieniem, takimi jak witaminy, minerały i białka. To prowadzi do niedoborów żywieniowych, które mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ze względu na to, że wiele z pasożytów przywiera lub przyczepia się do ścianek jelit, może uszkodzić ścianki jelit. To może prowadzić do powstawania owrzodzeń i prowadzić do krwawienia. Niektóre pasożyty mogą wręcz wywołać reakcję zapalną w jelitach, co prowadzi do nawracających biegunek, bólu brzucha, nudności, wymiotów czy utraty apetytu. Zapalenie jelit może również prowadzić do innych powikłań, takich jak odwodnienie.
Niektóre pasożyty produkują toksyny, które mogą być wydzielane do jelit i przenikać do krwiobiegu. Te toksyny mogą powodować objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, bóle głowy, osłabienie czy zmęczenie. Istnieje wiele przypadków dzieci z diagnozą zaburzeń ze spectrum autyzmu, u których po odrobaczaniu zaobserwowano znaczące wycofanie objawów diagnostycznych. Niektóre interpretują to tak,że doszło do zmniejszenia obecności toksyn wydzielanych przez pasożyty w jelitach, które to toksyny bezpośrednio wpływały na układ nerwowy, upośledzając jego działanie.
Naturalne oczyszczanie z pasożytów – co jeść, aby wspomóc organizm w samooczyszczaniu?
Kilka składników diety może być pomocne w walce z pasożytami. Warto pamiętać, że niektóre pasożyty mogą wymagać leczenia farmakologicznego, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zmianą diety. Oto kilka składników, które mogą mieć pozytywny wpływ na eliminację pasożytów:
1. Czosnek: Czosnek zawiera substancje o właściwościach antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Może mieć działanie również przeciwpasożytnicze. Można go spożywać na surowo, dodawać do potraw lub przyjmować w postaci tabletek albo kapsułek. Dobrej jakości, naturalny czosnek suszony kupisz tutaj.
2. Orzechy włoskie: Orzechy włoskie zawierają wiele składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Niektóre badania wykazały, że orzechy włoskie mogą mieć działanie przeciwpasożytnicze.
3. Dynia: Pestki z dyni są bogate w niektóre substancje, takie jak cucurbitacyna, które uważa się za przeciwpasożytnicze. Można je spożywać na surowo lub dodać do potraw.
4. Awokado: Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik i składniki odżywcze, które mogą wesprzeć naturalną obronę organizmu przed pasożytami. Można je dodawać do sałatek lub spożywać na kanapce.
5. Oliwa z oliwek: Oliwa z oliwek zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwpasożytnicze. Można ją dodawać do potraw lub używać jako dressing do sałatek.
6. Ananas: Ananas zawiera enzym bromelinę, która może pomóc w eliminacji pasożytów z układu pokarmowego. Można spożywać ananas na surowo lub w formie soku.
Ponadto, ważne jest spożywanie zdrowej i zrównoważonej diety, bogatej w świeże owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białka, zdrowe tłuszcze i odpowiednią ilość wody.