Przegląd basenów ogrodowych

Przydomowe baseny cieszą się stale rosnącą popularnością. Niegdyś baseny ogrodowe kojarzyły nam się z wystawnymi posiadłościami w ciepłych krajach i kurortami nadmorskimi. Dziś każdy właściciel nieruchomości, posiadający choćby kawałek trawnika na swojej posesji, może pozwolić sobie na wybudowanie lub zakup wolnostojącego zbiornika, który da trochę orzeźwienia, w upalne letnie dni, a także będzie wspaniałym miejscem nie tylko do relaksu, ale i rozwoju ruchowego dzieci.

Baseny ogrodowe – co warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup basenu?

Wybór basenów ogrodowych jest bardzo duży. Co więcej – możemy je mieć niemal od ręki. Jednak zamiast decydować się na pierwszy lepszy basen dostępny w pobliskim markecie budowlanym czy ogrodniczym, warto najpierw przeanalizować kilka aspektów związanych z jego budową i użytkowaniem. Baseny mogą różnić się kształtem, materiałem wykonania, rozmiarem – a co za tym idzie – pojemnością. Po pierwsze, warto przyjrzeć się miejscu, w którym planujemy posadowić basen, ponieważ po napełnieniu wodą, przez cały sezon nie będziemy mieli możliwości zmiany jego lokalizacji. Warto zatem od razu zastanowić się, na czym nam zależy – czy basen ma stać w słońcu, aby jego promienie podtrzymywały wysoką temperaturę wody, czy w cieniu, aby dawał ukojenie w upalne dni. Basen nie lubi spadków i nierówności terenu, dlatego też musimy mieć wystarczająco dużo płaskiej powierzchni, aby zbiornik stał stabilnie. Wszelkie nierówności mogą mieć wpływ na trwałość jego dna, dlatego wraz z basenem zalecany jest zakup specjalnej maty ochronnej w kształcie zbiornika, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie jego spodniej części. Wybierając odpowiedni basen, musimy zastanowić się nad jego przeznaczeniem – czy będzie użytkowany przez dzieci, czy dorosłych? Czy osoba dorosła chce komfortowo wypoczywać w basenie czy pływać? Odpowiedzi na te pytania determinują wybór jego parametrów takich jak wysokość, szerokość, a co za tym idzie – pojemność. Z kwestią pojemności wiążą się również kwestie ekonomiczne – sezonowe napełnianie basenu wodą wiąże się z ponoszeniem kosztów wody i opłaty za ścieki.

Baseny ogrodowe – czym się różnią?

Dostępne na rynku baseny ogrodowe (https://basenyogrodowe.pl/)różnią się nie tylko parametrami związanymi z pojemnością, ale i konstrukcją budowy. Do najpopularniejszych należą:

  • Baseny dmuchane – są stosunkowo niedrogie i powszechnie dostępne. Ponadto posiadają ciekawe, kolorowe wzornictwo, które jest atrakcyjne dla dzieci. Przechowywanie nieużywanego basenu nie zajmuje zbyt wiele miejsca.
  • Baseny rozporowe – przypominają baseny dmuchane. Mają okrągły kształt, a dzięki oddziaływaniu naporu wody na obwód, utrzymują stabilną pozycję. Jednak w przypadku wchodzenia do basenu lub zabawy dzieci, baseny rozporowe mogą ulegać zachwianiu, a woda może przelewać się przez jego brzegi.
  • Baseny stelażowe – cechują się dużą stabilnością, a także możliwością montażu drabinki czy urządzeń filtracyjnych, które pomagają zachować czystość wody w trakcie sezonu. Wytrzymałe i lekkie elementy konstrukcyjne, a także miękki wielowarstwowy materiał są bezpieczne, nawet podczas aktywnej zabawy dzieci, czy nauki pływania. Nie ma obaw, że dziecko boleśnie uderzy się o konstrukcję. To coraz popularniejszy wybór wśród właścicieli posesji jednorodzinnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here