nadmierne opalanie - jakie są skutki?

Każda kobieta marzy o pięknej i zdrowej opaleniźnie, najlepiej przez cały rok. Jednak nie każda z nich zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na naszą skórę mają szkodliwe promienie słoneczne. Oczywiście opalanie ma również zalety, ponieważ przyspiesza wytwarzanie endorfin oraz witaminy D3, której niedobór ma większość z nas. Jednak należy pamiętać, że we wszystkim należy zachować umiar i przestrzegać pewnych zasad.

Jakie są skutki nadmiernego opalania?

Ze skutków nadmiernego opalania, zazwyczaj zdajemy sobie sprawę po czasie. W sezonie letnim, gdy zależy nam na pięknej opaleniźnie, zbytnio się tym nie przejmujemy. O jakich konsekwencjach nadmiernego opalania mowa? Przede wszystkim chodzi o:

  • oparzenia słoneczne – na skutek zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne, dochodzi do stanu zapalnego zewnętrznej warstwy skóry. W wynik tego pojawiają się pęcherze, zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, gorączka, dreszcze oraz mdłości.
  • udar słoneczny – jest jednym z poważniejszych konsekwencji nadmiernego opalania. Dochodzi do niego na skutek przegrzania organizmu. Objawia się osłabieniem, wymiotami, mdłościami, oraz uderzeniami ciepła. Nie może zostać zbagatelizowany, ponieważ może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w mózgu oraz pozostałych organach wewnętrznych.
  • czerniak – odmiana nowotworu skóry. Zwykle pojawia się u osób, które zbyt często wystawiają się na działanie promieni słonecznych oraz nie zabezpieczają się przed nimi. Czerniak zwykle ujawnia się z opóźnieniem, dlatego należy zawsze chronić skórę przed słońcem.

Przeczytaj też: http://www.miedzycechowy.pl/jakie-zastosowanie-maja-algi-w-kosmetyce/

Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć oparzeń?

Mimo, że jedną ze skuteczniejszych metod ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest stosowanie preparatów z filtrami UV, musimy wiedzieć, że ich zastosowanie nie daje 100% ochrony. Konieczne jest przestrzeganie jeszcze kilku zasad. Krem ochronny zawsze powinien wsiąknąć w skórę, tylko wtedy może zadziałać prawidłowo. Należy wykonywać tą czynność na pół godziny, przed planowanym wyjściem na słońce.

Podczas opalania nasza skóra się poci, krem się ściera, podobnie jest z kąpielami w morzu. Wtedy również dochodzi do osłabienia jego działania. Dlatego należy pamiętać, żeby aplikację preparatu z filtrami UV powtarzać co 2-3 godziny.

Żeby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na słońce, należy unikać słońca w godzinach 11-15. Wtedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Najbardziej nam szkodzi.

Jeśli planuje się kąpiel, skóra musi być nasmarowana wodoodpornym kremem z filtrem. Po wyjściu z wody trzeba od razu wytrzeć się ręcznikiem i ponownie posmarować skórę kremem przeciwsłonecznym (nawet wodoodporne kremy nie są odporne na ścieranie).

Źródło: https://terazmoda.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here