Co wpływa na elastyczność skóry

Elastyczna i promienna skóra to jeden z istotniejszych czynników świadczących o zdrowiu. To także walor kojarzący się z witalnością, młodością i urodą. Stąd szukając sposobu na zwiększoną elastyczność skóry, warto wiedzieć nie tylko, jak ją poprawić, ale też co ma wpływ na ogólną kondycję skóry. Owszem, odpowiedź, że wiek wydaje się pierwszym i najwłaściwszym skojarzeniem, ale rzeczywistość jest bardziej złożona.

Co się dzieje, gdy zanika elastyczność skóry?

Wraz z upływem czasu skóra zaczyna wytwarzać mniejsze ilości włókien elastycznych i kolageny, odpowiadających za elastyczność i jędrność. Objawem tego są zarówno zmarszczki, jak również zwisające płaty skóry (widoczne nie tylko na twarzy czy szyi, ale też między innymi na ramionach). Jako że kolagen wpływa też na zmniejszenie grubości skóry, cera wydaje się bardziej sina i krucha. O ile nie ma możliwości zatrzymania procesów odpowiadających za starzenie skóry, to można je spowolnić.

Czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na zmniejszoną elastyczność skóry

Zanieczyszczenia powietrza oraz nadmierna ekspozycja na słońce (także „sztuczne”, czyli solarium) powoduje trwałe zniszczenie elastyny i kolagenu oraz odpowiada za powstawanie wolnych rodników, które działają destrukcyjne na komórki skórne. Drugą przyczyną jest niewłaściwa dieta, obfitująca w tłuszcze trans i cukier. Groźna dla kondycji skóry jest żywność głęboko przetworzona, w tym poddawana zbyt długiej obróbce termicznej. Następny czynnik to palenie wyrobów tytoniowych. Niemal każdy jest w stanie po niekoniecznie długim spojrzeniu stwierdzić, czy widzi twarz nałogowego palacza (także osoby już niepalącej, ale będącej w szponach nałogu przez kilkanaście czy więcej lat), czy twarz osoby unikającej nikotyny. Szczególnie szkodliwe dla skóry są związki chemiczne, które przedostają się do jej wnętrza wraz z dymem. Ponadto palenie wiąże się z zaburzeniem mikrokrążenia oraz gorszą gospodarką wodną. Palacza można też rozpoznać po nienaturalnej mimice – skóra na ustach i policzkach jest rozciągnięta jakby mechanicznie.

Pomoc prosto z natury – olejek z wiesiołka

Sposoby na zmniejszenie tempa starzenia skóry można podzielić na dwie grupy. Pierwszą są kosmetyki pielęgnujące i regenerujące, dopasowane do typu skóry oraz do wieku (popularnością cieszą się choćby kremy zawierające retinol czy balsamy z dużą dawką naturalnych olejków roślinnych). Do drugiej trzeba zaliczyć szeroko pojętą higienę (nie tylko osobistą, ale też żywieniową oraz dbałością o odpowiednią dawkę snu i ruchu). Tutaj też warto poszukać wsparcia w naturze, zwłaszcza w olejach bogatych w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Te najlepsze – jak olejek z wiesiołka, w którego sporą dawkę zawiera suplement diety Oeparol – pozyskiwane są metodą tłoczenia na zimno. Olejki stanową zarówno bazę do wysokiej jakości kosmetyków, jak i winny być składnikiem uzupełniającym codzienną dietę. Więcej informacji na: https://oeparol.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here