Diament

Diament jest najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie, jest najdroższym kamieniem świata. Nawet jego nazwa nawiązuje do jego wyjątkowej twardości. Jest bardzo popularny w branży jubilerskiej, jest symbolem wiecznej miłości małżeńskiej. Stosuje się go do wyrobu biżuterii,występuje w różnych kolorach, wyróżnia się niesamowitą luminescencją. Jeśli jest właściwie oszlifowany, to nazywa się go brylantem. Czy diament jest stosowany tylko do wyrobu biżuterii? Nie, ma on szerokie zastosowanie.

Zastosowanie diamentu w różnych branżach

Okazuje się, że tylko jedna piąta diamentów trafia do sklepów jubilerskich, a większość jest wykorzystywana w celach przemysłowych. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy pasta-diamentowa.pl bardzo popularne jest wykorzystywanie diamentów również w przemyśle samochodowym, militarnym, kopalnianym. Diament używa się do produkcji różnego rodzaju trwałych narzędzi, jak piły, ściernice, wiertła, tarcze szlifierskie. Chociaż jest on nieoszlifowany i w takiej formie nie prezentuje się za pięknie, to jeśli chodzi o jego właściwości, jest niezastąpiony i niezawodny. Jest tak twardym tworzywem, że używa się go także do wytwarzania narzędzi do szkła, betonu, kamienia lub asfaltu. Jednym z zastosowań diamentu jest używanie go jako materiału ściernego. Ze względu na twardość, używa się go do produkcji proszków, past, ściernic.

Pasta diamentowa – zawiesina ziarna diamentowego

Pasta diamentowa jest bardzo popularnym produktem, używanym do obróbki ręcznej i maszynowej takich materiałów jak ceramika, stal stopowa, stal hartowana, węglik spiekany, materiały półprzewodnikowe, żeliwa, minerały, ferryty i inne. Czym w ogóle jest pasta diamentowa? Jest to zawiesina ziarna diamentowego, umieszczona w półpłynnym środku, na przykład wodno – olejowym albo olejowym. Olej rozpuszcza pastę diamentową. Jest ona trwała i skuteczna również przy większym wydzielaniu ciepła. Używa się jej do polerowania (powierzchni płaskich, walcowych, kulistych, stożkowych), szlifowania (wstępnego i końcowego) oraz ścierania. Żeby osiągnąć lustrzany połysk najlepiej jest zastosować pasty diamentowe olejowe (o dużej zawartości oleju). W zależności od tego, jaki chce się osiągnąć stopień wypolerowania jakiejś powierzchni, trzeba zastosować konkretny rodzaj pasty diamentowej. Pasty diamentowe według ziarnistości możemy podzielić na:

– gruboziarniste,
– średnioziarniste,
– średniodrobne,
– drobne,
– bardzo drobne,
– połysk lustrzany.

W zależności od tego, do czego planuje się użyć diamentowej pasty, trzeba zastosować odpowiednią koncentrację mikro ziarna diamentowego. Pasty diamentowe posiadają różną zawartość ziarna diamentowego, może to być 10%, 20%, 30%, 40%. Przyjęło się, że im twardszy materiał do obróbki, tym lepsza będzie większa procentowa koncentracja mikro ziarna diamentowego. Stosowanie past diamentowych jest łatwe i bezpieczne w użytkowaniu. Posiadają one wysokiej jakości mikro ziarno diamentu syntetycznego. Chociaż pasty diamentowe pakowane są w strzykawkach 5g, 10g, 20g, ewentualnie w pojemnikach 100g lub 200g, to są one bardzo wydajnym produktem. Ofertę diamentowych past polerskich do metalu można znaleźć na stronie https://pasta-diamentowa.pl/component/spsimpleportfolio/item/43-pasta-polerska-do-metalu.

Tak więc diament chociaż kojarzy nam się głównie z branżą jubilerską i co za tym idzie z najszlachetniejszą damską biżuterią, to okazuje się, że znacznie częściej używany jest przy produkcji innych materiałów. Na pierścionku stanowi delikatną, przepiękną ozdobę, a w rzeczywistości jest najtwardszym kryształem składającym się z atomów węgla. Jest to główny czynnik, który sprawia, że diament jest szeroko wykorzystywanym materiałem do celów przemysłowych i nie tylko. Na przykład, omówiona w artykule pasta diamentowa, jest popularnym środkiem polerskim, szlifierskim, ściernym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here