Pięknie zaaranżowane akwarium może stanowić olbrzymią ozdobę pomieszczenia, w którym je postawisz. Dlatego warto wybierać zbiorniki estetyczne, o lekko wygiętych frontach, pozwalające na wizualną eksplorację podwodnego świata. Nie mniej ważny jest wybór mebli, na których zbiornik stanie. Wiele osób sięga po meble gotowe, wykonane z drewna lub innych atrakcyjnych materiałów. Szafki akwariowe oprócz samego wyeksponowania zbiornika pełnią także funkcje praktyczne (przechowywanie akcesoriów) oraz ozdobne. Poniżej podpowiadamy jakie systemy umeblowania warto wybierać pod zbiornik z rybkami.
Najważniejsze zasady doboru szafki pod akwarium – kwestie estetyczne
Kolorystyka mebla powinna pozostawać w związku z wystrojem pomieszczenia. Choć jest to kwestia gustu, radzimy unikać nadmiernych kontrastów kolorystycznych. Najlepiej wypadają meble o uniwersalnych odcieniach oraz delikatnie wyprofilowanych frontach. Drewno jest najczęstszym wyborem – wykonane z niego meble będą wytrzymałe, odporne na zabrudzenia oraz łatwe w czyszczeniu.
Warto wybierać meble wykonane zgodnie z nowoczesnym wzornictwem oraz stylistyką. Dobrej jakości produkty znajdziesz w ofercie Aquael: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/szafki/. Są to systemy umeblowania pasujące do rozmaitych akwariów, zarówno tych produkowanych sygnowanych markę Aquael, jak i innych producentów.
Przeglądając ofertę sklepów stacjonarnych lub internetowych, z pewnością zauważysz, że dominują przede wszystkim stylizacji minimalistyczne, a niekiedy także industrialne (łączące metal, chrom i drewno). Meble wykonane w takim stylu mają uniwersalny potencjał aranżacyjny i z pewnością wpasują się w Twoje otoczenie.
Szafka dobrana do akwarium – najważniejsze kwestie praktyczne
Wysokość i szerokość szafki powinna odpowiadać wielkości zbiornika. Często, dostawcy akwariów sprzedają je razem z dedykowanymi do nich meblami. W innym wypadku należy poszukiwać szafki z blatem, którego powierzchnia będzie nieco większa niż dno zbiornika. Warto pamiętać, że szkło zbiornika nie powinna wystawać poza krawędź blatu.
Wysokość szafki powinna być dostosowana do Twoich preferencji oraz eksploatacji. Nie należy wybierać szafek zbyt wysokich, gdyż mogłyby utrudniać dostęp do wnętrza zbiornika. Z drugiej strony – szafki zbyt niskie będą utrudniać podziwianie podwodnego królestwa (wymuszając zginanie kolan). Ponadto wysokość szafki należy dobierać, uwzględniając wysokość samego zbiornika. Standardowo, meble pod akwaria mają od 70 do nawet 100 cm wysokości. W przypadku akwarium niestandardowych wybór pada niekiedy także na meble większe.
Eksploatacja i użytkowanie szafki pod akwarium
By szafka była wygodna w użyciu, należy wybierać modele, które ułatwią prowadzenie akwarium. Chodzi przede wszystkim o dostęp do przynajmniej kilku szuflad lub półek (najlepiej osłoniętych uchylnymi drzwiczkami). Możesz wykorzystać je do przechowywania akwariowego wyposażenia oraz grupowania wszystkich sprzętów. Warto przechowywać w osobnych sekcjach takie produkty jak: żywność i pokarmy, urządzenia manualne do czyszczenia, elementy i źródła energii do urządzeń elektronicznych, komponenty zapasowe, lekarstwa, poradniki hodowców. Ponadto szafka może udostępniać specjalne przestrzenie do ulokowania filtra zewnętrznego, przewodów oraz systemu oświetlenia.