W przypadku schorzeń narządu ruchu u dzieci i młodzieży konieczna będzie wizyta u specjalisty, jakim jest ortopeda dziecięcy. Obecnie ortopedia dziecięca to niezwykle rozwinięta dziedzina medycyny, dzięki której diagnozowanie problemów z aparatem ruchu jest możliwe już u noworodków. Wizyty u ortopedy zaleca się odbywać regularnie od momentu, gdy malec zacznie siadać do chwili, gdy zaczyna stawiać pierwsze kroki.
Kiedy ortopeda dziecięcy to konieczność?
Dobry ortopeda dziecięcy wykryje wady wrodzone nawet u najmłodszych pacjentów, dlatego zaleca się wizytę u specjalisty nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka. Taka wizyta może mieć charakter kontrolny, lecz lepiej skontrolować pewne rzeczy wcześniej i zyskać pewność, że z rozwojem pociechy jest wszystko w porządku. Jednak przychodnia ortopedyczna odnotowuje najwięcej przypadków zgłoszeń z dziećmi, które skarżą się na częste bóle kręgosłupa. Niektórzy rodzice pojawiają się w Centrum Medycznym zaniepokojeni, ponieważ podejrzewają wady postawy u swoich dzieci lub płaskostopie.
Jak wygląda wizyta u ortopedy dziecięcego?
Przed wizytą dobrze jest przygotować kilka rzeczy. Między innymi książeczkę zdrowia dziecka. Nieoceniona jest też dokumentacja medyczna z wcześniejszych wizyt, a także aktualne wyniki badań i efektów rtg. Dobra przychodnia ortopedyczna zapewni kompleksową opiekę. Zarówno możliwość wizyty lekarskiej, jak i opcję wykonania wszelkich niezbędnych badań. Wizyta u ortopedy dziecięcego przebiega w przyjaznej atmosferze zrozumienia dla dziecka i rodziców. W pierwszej kolejności bywa sprawdzana sprawność ruchowa i stan bioder pacjenta. Warto umówić się na wizytę profilaktycznie, aby zyskać pewność, że nasze dziecko jest zdrowe, a jeśli okazałoby się, że ma problem ortopedyczny, by szybko wdrożyć zalecenia lekarza. Pacjenci mogą liczyć na zaangażowanie całego personelu i troskę. W przypadku, gdy konieczne jest leczenie operacyjne, przeprowadza się je, używając nowoczesnych technik i sprzętu. Dzięki temu jak najmniej inwazyjnemu zabiegowi, po kilku dniach osoby mogą wstać z łóżka i cieszyć się możliwością normalnego funkcjonowania. Szczególnie warto obserwować dziecko będące w wieku szkolnym, bo to czas intensywnego wzrostu, a to z kolei daje przestrzeń do rozwoju wad postawy. Na szczęście dzięki wczesnej i właściwej reakcji łatwo temu zapobiec. Ortopeda dziecięcy przyjmujący w przychodni pomoże w nagłych sytuacjach, takich jak złamania i skręcenia, a także podejmie leczenie wad postawy.