Jak poradzić sobie ze smogiem w mieszkaniu

Każdego roku już od jesieni, w naszym otoczeniu pojawia się problem smogu. Długie spacery stają się odtąd mniej przyjemne, a wietrzenie mieszkania nie zapewnia już domownikom dostępu do świeżego powietrza. Jak sobie z tym radzić? Odpowiedzią na to pytanie może być siatka antysmogowa. Poznaj największe zalety tego rozwiązania w swoim domu!

Normy zanieczyszczeń w niektórych miejscach w Polsce podczas najchłodniejszych dni bywają przekroczone nawet kilkunastokrotnie. W połowie stycznia 2021 roku stacje pomiarowe odnotowały niechlubny rekord stężenia dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu, który w jednej z miejscowości został przekroczony o 1300%. O ile zawsze można zrezygnować z wychodzenia z domu w dni z najgorszą jakością powietrza lub też wybrać maseczkę z filtrami, o tyle w przypadku ochrony wnętrz naszych mieszkań, warto zastosować skuteczniejsze zabezpieczenie.

Ochrona przed spalinami i smogiem

Smog, podobnie jak spaliny, to częsty problem, z którym muszą radzić sobie mieszkańcy dużych miast. Tereny o wysokim poziomie zanieczyszczenia to przeważnie centra, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu ulicznego. W mieście bez trudu znajdziemy też wiele starych kamienic, w których próżno szukać nowoczesnych pieców.

W takim przypadku siatka antysmogowa zamontowana w oknach skutecznie poradzi sobie z zanieczyszczeniami spowodowanymi smogiem, jednocześnie chroniąc nas przed rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych takich jak: astma czy alergia. To wszystko dzięki membranie z nanowłókna, która filtruje zanieczyszczone powietrze. Gęsty splot materiału z łatwością zatrzymuje spaliny, wyłapując przy tym groźne wirusy, roztocza czy pleśń.

Ochrona przed insektami i pyłkami roślin

Siatka antysmogowa swoim wyglądem przypomina tradycyjną moskitierę, którą w razie potrzeby z łatwością można ściągnąć bez konieczności rozwiercania ramy okiennej. Materiałowa membrana może też posłużyć nam przez cały rok, zapewniając skuteczną ochronę przed uciążliwymi oraz groźnymi insektami. W Polsce na liście niebezpiecznych owadów znajdują się, chociażby szerszenie, które atakują wtedy, gdy czują się zagrożone czy też tzw. jusznica deszczowa, potocznie nazywana muchą końską. Ta swoim ukąszeniem może nie tylko sprawić ból, ale też wywołać opuchliznę czy silny świąd.

Antysmogowa moskitiera koniecznie powinna znaleźć się w mieszkaniach alergików oraz w oknach pomieszczeń, w których przebywają małe dzieci. Specyficzna struktura osłony, która składa się z maleńkich oczek, sprawia, że do mieszkania zdecydowanie trudniej będzie przedostać się nawet niewielkim pyłkom roślin czy kurzu.

Ochrona przed wilgocią

Zacinający deszczy potrafi zmoczyć część mieszkania, zwłaszcza gdy uwielbiamy zasypiać przy otwartym oknie, a niepogoda zaskoczy nas w środku nocy. Rano może przywitać nas widok zalanego parapetu, ale też mokrych mebli czy kanapy, która stoi nieopodal.

Decydując się na siatkę antysmogową, problem nadmiernej wilgoci zniknie. Izolacyjne właściwości membrany sprawiają, że mieszkanie pozostanie suche nawet podczas mocnej ulewy. Od teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed zaśnięciem cieszyć się nie tylko czystym powierzeniem, ale też dźwiękiem kropli uderzających w zewnętrzny parapet, bez obaw, że woda dostanie się do środka.

Siatka antysmogowa – czy warto?

Smog jest bez wątpienia groźny dla naszego zdrowia. W momencie, gdy jesteśmy narażeni na ciągłe przebywanie w miejscu, gdzie dozwolone stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest przekroczone, narażamy siebie i nasze dzieci na kaszel i obniżenie odporności. W skrajnych przypadkach takie objawy mogą spowodować niewydolność oddechową, odpowiadać za powstanie alergii, astmy czy nawet doprowadzić do chorób układu krwionośnego i serca. Właśnie dlatego moskitiery, które chronią nasze domy przed zanieczyszczeniami, polecane są zwłaszcza mieszkańcom dużych miast oraz rodzicom małych dzieci. Warto pamiętać jednak o tym, że siatki z powodzeniem można używać przez cały rok. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby do grona zadowolonych użytkowników dołączyli też alergicy czy osoby, które latem stanowczo unikają brzęczących insektów.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here