Karton oraz tektura to bardzo często mylone materiały. Co prawda oba są wyrobami papierniczymi, ale nieco różnią się od siebie. W jaki sposób powstają oraz jakie posiadają zastosowanie?
Karton i tektura – istotne różnice
Te powszechnie stosowane wyroby papiernicze są znane pod postacią opakowań, teczek, materiałów szkolnych oraz kartonów służących do pakowania przesyłek. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?
Otóż różnią się one pomiędzy sobą gramaturą. Tektura jest grubsza. Jej gramatura przekracza 315 g/m2. Jest ona bardzo sztywna, zatem jest powszechnie wykorzystywana do produkcji odpornych oraz wytrzymałych na obciążenia opakowań.
Z kolei karton jest cieńszy od tektury. Jego gramatura wynosi od 160 do 315 g/m2. Może on posiadać strukturę jedno lub wielowarstwową. Pudełka kartonowe są bardziej elastyczne oraz nie łamią się podczas zgnania. Dzięki temu świetnie nadają się do przechowywania oraz transportu wielu produktów.
Karton jest powszechnie wykorzystywany do produkcji książeczek kartonowych dla dzieci, okładek książkowych, pocztówek oraz teczek biurowych. Powstają z niego także mniejsze opakowania służące do pakowania suchej żywności.
W jaki sposób powstaje tektura i karton?
Tektura to taki materiał, który powstaje poprzez sklejenie co najmniej dwóch warstw masy papierniczej. Najpopularniejsza jest tektura trójwarstwowa, która to posiada jedną warstwę falistą pomiędzy dwoma warstwami płaskimi. Jest ona powszechnie wykorzystywana do produkcji kartonów. Istnieją również tektury pięcio – warstwowe oraz grubsze, które to są wykorzystywane między innymi podczas produkcji mebli. Zarówno do stworzenia kartonu jak i tektury wykorzystuje się masę papierniczą składającą się z:
– celulozy,
– ścieru,
– makulatury,
– wypełniaczy.
Tworzywa te bardzo często powstają z surowców pochodzących z recyklingu. Są one zatem w pełni ekologiczne.
Do wyprodukowania kartonu niezbędny jest odpowiedni wykrojnik, który to jest projektowany indywidualnie, na potrzeby poszczególnych pudełek. Urządzenie to umożliwia szybkie oraz bardzo precyzyjne wycinanie określonych kształtów z tektury, którą następnie można złożyć w karton.
Do powstania opakowania tekturowego potrzebne są co najmniej dwie warstwy przygotowanej masy papierniczej, którą to należy skleić. Uzyskana w taki sposób tektura falista jest przycinana, a następnie składana. Dzięki temu uzyskuje pożądany kształt. Kartonowe opakowanie produkuje się w podobny sposób, niemniej przy zachowaniu mniejszej gramatury.
Karton oraz tektura to bardzo podobne produkty papiernicze, które różnią się pomiędzy sobą wytrzymałością, wyglądem oraz zastosowaniem. Oba materiały są bardzo funkcjonalne i doskonale sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu. Kartony do wysyłki są wytrzymałe, zatem dobrze zabezpieczają znajdujące się w nich produkty.