cynk

Cynk jest niezbędnym minerałem naturalnie występującym w skorupiakach, czerwonym mięsie, orzechach i nasionach, fasoli i produktach mlecznych. Cynk jest obecny w prawie każdej komórce ciała człowieka, gdzie bierze udział w wielu aspektach aktywności komórkowej i metabolizmu. To ważny minerał dla organizmu na wiele sposobów. Cynk utrzymuje silny układ odpornościowy, pomaga leczyć rany i wspomaga prawidłowy wzrost.

Ponieważ nasze ciała nie mają systemu magazynowania cynku, musimy otrzymywać dzienne spożycie cynku z żywności zawierającej cynk lub suplementów diety.

Dlaczego należy brać cynk?Większość przeziębień jest wywoływana przez rodzaj wirusa, zwany rinowirusem, rodzinę ponad 100 wirusów, który rozwija się i rozmnaża w przewodach nosowych i gardle. Objawy przeziębienia zwykle trwają około 7-10 dni. Na podstawie badań oceniających wpływ cynku uważa się, że cynk zakłóca zdolność rinowirusa do replikacji. Może działać poprzez zapobieganie namnażaniu się jego w górnych drogach oddechowych. Cynk na przeziębienie jest także skuteczny, ponieważ może również powstrzymać wirusy przed osadzaniem się w błonach śluzowych gardła i nosa.

Dlatego cynk na przeziębienie stał się popularnym lekiem. Niektóre badania wykazały, że pastylki lub syrop z cynkiem zmniejszają długość przeziębienia o jeden dzień, zwłaszcza gdy są przyjmowane w ciągu 24 godzin od pierwszych oznak i objawów przeziębienia.

Dodatkowo cynk pomaga zwalczać infekcje i leczyć rany. Jest stosowany miejscowo w leczeniu odparzeń i podrażnień skóry.

Ile cynku należy przyjmować?

Zalecana dieta RDA (zalecane dzienne spożycie) obejmuje cynk, który otrzymujesz zarówno z jedzenia, jakie spożywasz, jak i z przyjmowanych suplementów. Wynosi ona odpowiednio:

Dzieci

Do 3 lat – 3 mg dziennie

  • 4-8 lat – 5 mg dziennie
  • 9-13 lat – 8 mg dziennie

Kobiety

  • 14-18 lat – 9 mg dziennie
  • 19 i więcej – 8 mg dziennie
  • W ciąży – ok 11 mg na dobę

Mężczyźni

  • 14 lat i więcej – 11 mg dziennie

Jak i kiedy stosować cynk na przeziębienie?Aby uniknąć podrażnienia żołądka, należy zażywać cynk z jedzeniem. W przypadku przeziębienia najlepiej jest rozpocząć przyjmowanie suplementów cynku (dostępnych w postaci tabletek, syropu lub pastylek) w ciągu 24 godzin od wystąpienia przeziębienia.

Tabletki do ssania lub płyny z cynkiem np. marki Sambucol są zwykle przyjmowane co jedną do dwóch godzin w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów. Następną dawkę z cynkiem podaje się co godzinę do dwóch godzin, aż objawy ustąpią. Pamiętajmy o całkowitym dziennym spożyciu dostosowanym do wieku i płci oraz sprawdzeniu ilości cynku zawartego w danym preparacje.

Wady stosowania cynku

Chociaż przeziębienie dzięki przyjmowaniu suplementów z cynkiem może być krótsze, stosowanie np. cynkowych aerozoli do nosa, może wpłynąć na utratę węchu. Ponadto, niektórzy ludzie skarżą się, że nie lubią smaku cynku (opisanego jako metaliczny), który może wywoływać nudności i może również zmniejszać skuteczność przyjmowanych antybiotyków lub leków moczopędnych.

Dlatego najbezpieczniejszym sposobem jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozważeniem zastosowania cynku w celu zapobiegania lub skrócenia długości przeziębień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here