Zimowe polowanie. Jak się ubrać?

0
118

Wybierając się zimą na polowanie, należy przestrzegać przede wszystkim wielu zasad dotyczących ubioru, które zapewnią bezpieczeństwo, komfort i zdrowie. Zima w lesie to piękny czas, jednak również niebezpieczny, narażający każdego miłośnika łowów na zwierzynę na choroby i urazy. Dlatego ubranie jest w tym przypadku czynnikiem niemal krytycznym.

Solidne obuwie na podeszwie z dobrą przyczepnością

Zimą bez wątpienia najważniejsze będą buty. Każdy myśliwy wie, że chodząc po leśnej gęstwinie, można narazić się na wiele urazów stóp: od otarć, poprzez zamoczenie, aż do zwichnięcia czy skręcenia kostki w przypadku bardziej niefortunnych zdarzeń. A zimą z całą pewnością jest o nie jeszcze łatwiej, kiedy nie jesteśmy w stanie dobrze ocenić, co znajduje się pod warstwą śniegu. Dlatego buty powinny sięgać ponad kostkę, aby zmniejszyły szansę na takie urazy.

Z tego samego powodu, wybierając się do lasu zimą, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w obuwie na solidnej podeszwie, która charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością. Nie powinna być śliska na żadnym podłożu: ani na starych, rozmiękłych liściach, ani na śniegu, ani nawet na niewielkich ilościach lodu. Warto wybrać też taką, która posiada odpowiednią twardość, by uchroniła stopy przed urazami i nierównościami. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się buty na podeszwie Vibram, dostosowanej do najtrudniejszych warunków pogodowych i terenowych.

Zimowe obuwie to oczywiście również odpowiednie ogrzewanie stopy, przy jednoczesnym odprowadzaniu nadmiaru ciepła. Dlatego zimowe obuwie myśliwskie powinno posiadać membranę przepuszczającą ciepło na zewnątrz, która gwarantuje wentylację i uchroni przed spoceniem. Jednocześnie, miękka pianka powinna odpowiednio ogrzewać stopy nawet podczas wielogodzinnego marszu czy siedzenia.

Zimowe spodnie

Drugą ważną częścią zimowego odzienia będą spodnie, które powinny posiadać wodoodporną membranę. Brodząc w śniegu, bez wątpienia szybko je okleimy i rozpuścimy go, więc jest ona wręcz koniecznością, aby po jednym wypadzie nie wrócić do domu z grypą. Jednocześnie pozwoli ona na wentylację ciała i zapewni komfort termiczny, chroniąc przed przegrzaniem w nieco cieplejsze dni albo podczas intensywnego marszu.

Spodnie myśliwskie powinny być łatwe do dopasowania, z możliwością zapięcia nogawek oraz zapinanymi kieszeniami, co pomoże ochronić ich zawartość przed wypadaniem, ale i zamoczeniem.

Kurtka zimowa

Zimowa kurtka myśliwska może być także kurtką całoroczną, choć najlepszym wyborem będzie oczywiście taka, która posiada kamuflaż zimowy. Dzięki temu pozwoli na ukrycie się przed wzrokiem zwierzyny i zapewni łatwiejsze jej podchodzenie.

Niemniej ważna jest konstrukcja kurtki, która podobnie jak spodnie musi dbać o komfort cieplny, a jednocześnie dobrą wentylację ciała. Również w tym przypadku warto więc sięgnąć po modele z membraną, która przepuści nadmiar ciepła, ale zatrzyma mróz czy wiatr. Dzięki temu ciało zawsze pozostanie odpowiednio ogrzane i nie będzie podatne na choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here