Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?

Od zawsze wiadomo, że kontakt dziecka z książką powinien zacząć się jak najwcześniej. Wspólne oglądanie książeczek z obrazkami, opowiadanie, co jest na ilustracjach, wreszcie czytanie, mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka oraz na jego relacje z rodzicami i opiekunami. Dlatego tak ważne jest, aby książki dla dzieci znajdowały się w każdym domu, w którym wychowują się i dorastają dzieci. Kiedyś zaowocuje to m.in. tym, że nastolatek będzie chętniej czytał i nie uzna tej czynności za trudną i nudną. Czytanie książek rozwija wyobraźnię dziecka – to bardzo istotny element jego wychowania i dorastania. Co więcej, książki dla dzieci to nie tylko bajki i wiersze dostosowane do wieku konkretnych odbiorców. To także różne atlasy tematyczne, z których młody czytelnik może czerpać i to sam wiedzę na różne tematy. Dzisiaj na rynku jest sporo wydawnictw, które mają w swej ofercie sporo tytułów dla najmłodszych i tych nieco starszych czytelników. Warto więc poświęcić chwilę, aby zaznajomić się z ich propozycjami. Książek wcale nie trzeba kupować – w każdym razie nie wszystkie. W dużej mierze można korzystać z oferty bibliotek – w każdej znajdzie się dział z książkami dla dzieci. Można tu tez dziecko przyprowadzić, aby zaznajomiło się z tym miejscem. Wiele dzieci dzięki temu polubiło biblioteki.
Książka jest też dobrym pomysłem na nagrodę lub prezent. Dzięki temu, że dzisiaj książki są ładnie wydawane, będą cieszyły oko już od samego początku swojej obecności w danym domu. A to istotne – uwagę dziecka zawsze lepiej przykuje coś ładnego, estetycznego.
Dziecko wychowane w domu, w którym jest choć trochę książek, na pewno znajdzie więcej hobby, niż te dzieci, które nie mają łatwego i ciągłego dostępu do książek.
Książki dla dzieci przygotowują swoich odbiorców do lektury coraz bardziej wymagającej. Ważne jest, aby były one pisane poprawnym i ładnym językiem. Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się ładnie wysławiać i wzbogaci swój zasób słownictwa.
Kupując książkę dla dziecka trzeba mieć na uwadze jego wiek i pierwsze zainteresowania. Dzięki temu można mieć pewność, że konkretne dziecko nie znudzi się daną książką albo że jej wręcz od razu nie odrzuci.
Dzisiaj mnóstwo młodzieży nie lubi czytać i nie jest to zjawisko charakteryzujące tylko nasze czasy. Dzisiaj jednak książka ma większą – niż jeszcze choćby 20-25 lat temu – konkurencję. To łatwo dostępne komputery, Internet i smartfony. Jednak jeśli zadbają o odpowiedni rozwój dziecka od jego maleńkości, dziecko zawsze znajdzie czas i chęci także na czytanie. Na szczęście i dzisiaj jest spora grupa młodzieży lubiącej czytać i nie potrzebującej do tego żadnej zachęty. To dobry znak.
Książki dla dzieci spełniają wiele pozytywnych ról w życiu swoich odbiorców. Dlatego warto, aby rodzice kupowali dzieciom książki lub wypożyczali je w bibliotece. Na pozytywne efekty czytania dzieciom zwykle nie trzeba długo czekać. Widać to choćby w zabawach dzieci – np. w teatr, w którym dzieci przedstawiają bajkę dopiero co zasłyszaną z książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here