W co się bawić z dziećmi

Dzieciństwo to taki etap życia każdego człowieka, który zawsze wspomina się z sentymentem. Wczesne lata naszego życia to bardzo intensywny czas kształtujący charakter. To czas nie tylko dorastania, przyswajania wiedzy, nawiązywania przyjaźni, ale przede wszystkim błogiej beztroski, do której każdy z nas chce często wrócić w dorosłym życiu, by choć na chwilę uciec od problemów i przypomnieć sobie jak to było nie posiadać większych zmartwień i żyć tym, co tu i teraz.
Ważna jest jednak świadomość, że to tak naprawdę dorośli kształtują dzieciństwo dzieci i to oni biorą odpowiedzialność za to, czy te lata będą dobrymi czy też raczej złymi wspomnieniami. Kluczowa jest bowiem więź i relacje z rodzicami. Każdy rodzic powinien poświęcać swojemu dziecku tyle czasu ile to tylko możliwe. Najbardziej produktywnym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem jest nauka poprzez zabawę. Nie chodzi tu o to, aby głowić się i wymyślać coraz to nowe edukacyjne rozrywki. Dziecko cały czas bowiem przyswaja coraz to nowe zdolności. Zabawy dla dzieci to więc nic trudnego. Również dorośli świetnie się przy nich bawią wspaniale spędzając czas ze swoimi pociechami.
Dla każdego z nas wielką frajdą była na przykład zabawa w chowanego, ciuciubabkę czy stary niedźwiedź mocno śpi. Śmiechu przy nich co niemiara. To piękne, że pomimo faktu, że w dzisiejszych czasach gdzie dzieci od najmłodszych lat są zapatrzone w elektroniczne sprzęty, gadżety, te „stare” zabawy są nadal aktualne. W zapomnienie wydają się jednak powoli odchodzić gry planszowe, które rozwijają logiczne myślenie. Dzieci powinno zachęcać się do nowych zabaw. Inaczej uciekają w świat gier komputerowych, które nie są złe o ile dziecko nie spędza przed komputerem kilku godzin dziennie. Taka forma spędzania czasu nie jest dobra dla dziecka w każdym wieku, ponieważ nie tylko źle wpływa na wzrok, ale też mogą prowadzić do problemów z zasypianiem, a co za tym idzie kłopoty z koncentracją na lekcjach w szkole. Każde dziecko powinno spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Rodzic nie powinien przesadnie bać się chorób, wirusów. Dziecko i tak je złapie w szkole lub w przedszkolu przebywając z rówieśnikami.
Świetną zabawą dla najmłodszych może być pomoc przy pracach domowych. Dzięki temu obowiązki nie będą się kojarzyć z czymś nudnym, ale wręcz przeciwnie, z zabawą. Ponadto dziecko poczuje się potrzebne i docenione, kiedy mama poprosi je o pomoc w robieniu obiadu, a tata w pracach ogrodowych. W takiej sytuacji powinniśmy „dać dziecku wolną rękę”. Jeżeli już prosimy o pomoc to pozwólmy sobie pomóc, a nie upominajmy czy poprawiajmy na każdym kroku. „Źle to robisz”, „Nie tak”, „Daj, zrobię to sama” – to nie przyniesie nic dobrego. Wyjaśnijmy dziecku czego od niego oczekujemy, ale nie strofujmy go. Bądźmy cierpliwi. Inaczej zrazimy naszą pociechę, a także zranimy jej uczucia i kiedy następnym razem o coś poprosimy nie będzie już taka skora do pomocy. Domagając się szacunku od swojego dziecka musimy pamiętać, że jemu również, pomimo tego, że jest dzieckiem, należy się szacunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here