Czy dzieci powinny grać na komputerze?

Prawdopodobnie martwisz się tym, że twoje dziecko ogromną ilość czasu poświęca na przesiadywanie przed komputerem. Zastanawiasz się nieraz, czy powinnaś mu tego zabronić. Chciałabyś odciągnąć malucha od migoczącego ekranu, który może przecież pogarszać jego wzrok czy nawet powodować różne wady postawy. Nie jesteś jednak w stanie zmienić dzisiejszych czasów. Skoro sama na co dzień regularnie posługujesz się swoim laptopem, twoje dziecko bierze z ciebie przykład i chce zachowywać się tak samo. W szkole czy przedszkolu dowiaduje się, że jego rówieśnicy postępują identycznie, dlatego nie chce być od nich gorszy i też zaczyna interesować się popularnymi grami komputerowymi. A wbrew pozorom nie są one wcale takie złe, jak je malują. Odpowiednio wykorzystane potrafią nawet wesprzeć ogólny rozwój malucha. Oczywiście powinnaś kontrolować sumiennie, ile czasu twoje dziecko spędza przed komputerem. Sprawdzaj też, jak z niego korzysta, aby ta działalność w sieci przypadkiem mu nie zaszkodziła.

Jeżeli zatem nie podobają ci się te gry, które fascynują twoje dziecko, spróbuj zaproponować mu coś innego. Wszelkiego typu zakazy i kary nie zadziałają tutaj skutecznie. Twój maluch na pewno przecież odwiedza swoich kolegów z klasy, więc nawet jeśli w domu nie będzie mógł grać w ukochane programy, zrobi to w innym miejscu – czasem nawet w samej szkole na lekcjach informatyki. Możesz jednak sama poszukać wartościowych i interesujących gier edukacyjnych dla dzieci. Ostatnio bardzo popularne stały się m.in. quizy dla dzieci – dostępne w formie mini gierek internetowych oraz tradycyjnych gier komputerowych czy tych obsługiwanych przez konsole. Sama sprawdź, na czym one polegają. Spróbuj wykonać jeden taki quiz i zobaczyć, jaki poziom trudności mają występujące w nim pytania. Jeżeli sama nie będziesz potrafiła na nie odpowiedzieć, powinnaś poszukać łatwiejszego testu, aby twoje dziecko od razu się do niego nie zniechęciło. Spróbuj także grać razem z nim! To może być dla was wspaniały pretekst do spędzenia razem czasu.

Mimo iż większość rodziców nie przepada za grami komputerowymi, bo zawsze obawiają się, że dzieci spędzają przez nimi zbyt wiele czasu, nie możesz nie zauważać, że są one jednak częścią dzisiejszego świata. Stały się wręcz nieodłącznym elementem dzieciństwa. Korzystają z nich wszystkie maluchy i już nawet kilkulatki potrafią samodzielnie włączyć sobie prostą grę i nauczyć się ją obsługiwać w przeciągu pół godziny. Nie powinnaś zabraniać tego swojemu dziecku. Jeżeli natomiast obawiasz się, że korzysta ono z gier niedostosowanych do jego wieku, zaproponuj mu po prostu coś innego – chociażby takie quizy dla dzieci, które na licznych stronach internetowych dostępne są zupełnie za darmo. Razem ze swoją pociechą usiądź przy komputerze i rozpocznijcie nową fantastyczną zabawę. Quizy zazwyczaj przeznaczone są dla kilku graczy, dlatego możecie wspólnie je rozwiązywać, sprawdzając, kto ma większą wiedzę. Być może w taki sposób zachęcisz nawet swoją pociechę do aktywniejszej nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here