dermatolog

Każdy lekarz powinien dysponować nie tylko odpowiednią wiedzą medyczną czy doświadczeniem. Najlepsi specjaliści wykazują się również niezwykłym podejściem do pacjentów. Dobry dermatolog powinien charakteryzować się zrozumieniem, spokojem i empatią. Jak więc kogoś takiego znaleźć i po czym go poznać?

Długie kolejki do najlepszych lekarzy

Każdy, kto kiedykolwiek próbował w Polsce dostać się do jakiegoś popularnego i renomowanego lekarza, na pewno wie, jak bardzo jest to trudne. Wyjątkowi specjaliści są wprost oblegani. Każdego dnia mają wypełnione grafiki od rana do wieczora, tak więc nowemu pacjentowi trudno jest się wbić w jakąś lukę. Jest to jednak dobry sygnał.

A skoro z leczeniem zwleka się zwykle przez długi czas, na wizytę u dobrego specjalisty też warto trochę poczekać. Czasem i dwa czy trzy miesiące. W celu przyspieszenia terminu wizyty można też zdecydować się na leczenie prywatne.

Brak pośpiechu

Pomimo tego, że żyjemy w czasach nastawionych na szybki tryb życia, akurat lekarze nie powinni praktykować go w swoim zawodzie. Dermatolodzy, którzy nie skupiają się wcale na dojściu do przyczyny problemu, a już na pierwszej wizycie usiłują leczyć jej objawy, nie są dobrymi fachowcami. Takich „specjalistów” najlepiej omijać szerokim łukiem.

Na prawidłową wizytę dermatologiczną złoży się kilka podstawowych etapów. Rozpocznie się ona od wstępnego wywiadu oraz oględzin skóry. Tuż potem lekarz raz jeszcze porozmawia z pacjentem, tym razem dokładniej, wypytując go o różne dodatkowe informacje. Na końcu pacjent uzyska zalecenia związane z leczeniem i receptę na odpowiednie środki albo zostanie poproszony o wykonanie dodatkowych badań.

W skrajnych przypadkach – odesłanie do innego lekarza

Dobry dermatolog na pewno chciałby być w stanie pomóc każdemu pacjentowi, ale nie zawsze jest to możliwe. Lekarze powinni potrafić przyznać się do swojej niewiedzy. Jeżeli więc nie mają odpowiednich predyspozycji do tego, by zająć się leczeniem pacjenta, muszą odesłać go do innego specjalisty.

A nierzadko tak właśnie się dzieje, choć oczywiście na ten krok decydują się jedynie najlepsi dermatolodzy, którym rzeczywiście zależy na losie drugiego człowieka. To oni nieraz odsyłają pacjentów do gastrologów, alergologów, a bywa, że i do psychiatrów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here