Jak wybrać kaganiec dla psa

Chociaż okazuje się, że polskie przepisy prawa nie mówią jasno, że każdy pies musi mieć założony kaganiec, kiedy jest na spacerze, to jednak właściciele takich zwierząt mają obowiązek zachować wszelkie środki ostrożności, aby pies nie stwarzał dla nikogo zagrożenia. Dla psów dużych ras i tych, które uznawane są za szczególnie niebezpieczne, najlepszą opcją jest właśnie kaganiec. Sprawdź, jak wybrać ten najlepszy. 

Rozmiar kagańca 

Oprócz materiału i całej konstrukcji, jaką charakteryzuje się kaganiec, szczególną uwagę należy zwrócić na jego rozmiar. Chodzi o to, aby ten dobrze zabezpieczał pysk psa, ale jednocześnie był dla niego komfortowy. Kaganiec nie może zbyt uciskać czy powodować ran ani otarć. Musi być na tyle swobodny, aby pies mógł na przykład ziajać. Z drugiej strony ten za luźny nie będzie dawał należytego bezpieczeństwa, z łatwością się zsunie. 

Rodzaj kagańca

Uznaje się, że te najlepsze kagańce dla psa, to kagańce fizjologiczne. Są one najwygodniejsze dla psa, wykonane z elastycznych i miłych w dotyku materiałów. Dzięki temu nie wywołują podrażnień ani otarć w obrębie pyska. 

Na rynku dostępne są także kagańce mocno zabudowane, najczęściej wykonane ze skóry. Nie są one jednak zbyt komfortowe dla psa, jednak mogą być stosowane jako szczególne zabezpieczenie. Takie kagańce raczej nie są zalecane na co dzień. 

Największą popularnością wciąż cieszą się kagańce koszykowe, które zostały wykonane z metalu. Jego zaletą na pewno jest trwałość i należyty komfort psa, kaganiec pozwala swobodnie ziajać, a nawet pić wodę. Do jego głównych wad zalicza się ryzyko rdzewienia elementów metalowych. W okresie zimowym stają się one zimne i mogą wywoływać odmrożenia. 

Kaganiec według rasy psa 

Dla ułatwienia wyboru najlepszego kagańca, producenci tego rodzaju akcesorium dokładnie oznaczają nie tylko rozmiar czy materiał, z jakiego zostały wykonane kagańce, ale nierzadko również ich przeznaczenie według rasy zwierzęcia. Dzięki temu bez problemu udaje się wybrać odpowiedni kaganiec. Właściciel psa musi wziąć jednak pod uwagę również inne kryteria. Fakt, że kaganiec jest dla danej rasy psa, wcale nie oznacza, że będzie pasował. Najlepiej dopasować go zawsze indywidualnie. 

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze kagańca?

Oprócz rodzaju kagańca, rasy psa czy materiału wykonania takiego akcesorium, uwagę zawsze warto zwracać na dodatkowe aspekty praktyczne. Liczyć się może typ zapięcia kagańca, w tej najlepszej opcji jest dopinany do obroży. Co więcej, nierzadko przydaje się również regulacja szerokości zapięcia. Dzięki temu udaje się sprawnie dopasować kaganiec do pyska. Wszystkie te elementy będą wpływać na szybkie zakładanie i zdejmowanie kagańca, optymalny komfort zwierzęcia, ale również zapewnienie należytego bezpieczeństwa całemu otoczeniu, kiedy pies jest wyprowadzany na spacer albo przebywa w miejscu użyteczności publicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here