Jakie zabawki kupować dzieciom?

Zabawa jest nieodłącznym elementem samego dzieciństwa. Bez niej maluchy nie byłyby szczęśliwe, nie mogłyby tak dobrze się rozwijać i na pewno nie wyrosłyby na zaradnych i chętnych do nauki ludzi. Jeżeli chcesz dobrze dbać o swoje pociechy, musisz zapewnić im dostęp do zróżnicowanych gier i zabaw. Nie musisz nawet samodzielnie ich wymyślać. We wszystkich sklepach z asortymentem dedykowanym dla najmłodszych klientów odnajdziesz ciekawe artykuły, które zapewnią każdemu dziecku długie godziny rozrywki. Mogą to być zabawki interaktywne, zwykłe puzzle, gry planszowe czy nawet maskotki. Z każdej z tych rzeczy zaradny maluch wykreuje idealny sprzęt do rozrywki!

Dzieci, dzięki swojej bogatej wyobraźni, potrafią się bawić dosłownie wszystkim. Zwykły najprostszy długopis staje się w ich rękach bronią przeznaczoną do pokonywania wrogów, a maskotki potrafią być świetnymi widzami, gdy maluszek decyduje się na zaprezentowanie swoich tanecznych umiejętności. Każdy przedmiot potrafi pobudzić je do rozwoju i pracy. Nie musisz więc koniecznie od razu inwestować w specjalistyczne zabawki interaktywne, aby zachęcić dziecko do kreatywnych zabaw. Wbrew pozorom te wielofunkcyjne sprzęty często zaburzają prawidłowy rozwój. Oddziałują na maluszki ogromną ilością migoczących światełek, przeróżnymi dźwiękami i dziwnymi elementami. O ile kilkulatek świetnie sobie z tym wszystkim poradzi, tak kilkulatek może przerazić się nadmierną ilością bodźców. Teoretycznie zajmie się swoją zabawką, ale z takiej zabawy niczego nie wyniesie. Zaproponuj mu więc prostsze produkty o znacznie większej wartości. Na pewno dobrze je znasz, bo sam korzystałeś z nich w swoim dzieciństwie.

Jednymi z lepszych i bardziej wartościowych zabawek dziecięcych są puzzle. Odnajdziesz je w każdym sklepie – nawet zwykłym supermarkecie, do którego niemalże codziennie udajesz się na tradycyjne zakupy spożywcze. Zajdź w nim do działu z zabawkami lub produktami typowo dziecięcymi. Odkryj całe regały wypełnione przeróżnymi paczkami puzzli. Podzielono je pod względem ich przystępności dla konkretnej grupy osób. Jeżeli twoje dziecko nie uczęszcza jeszcze nawet do szkoły, nie możesz mu zaproponować puzzli składających się z kilku tysięcy elementów. Na opakowaniach takich zabawek sprawdzisz, od jakiego wieku dziecko spokojnie może z nich korzystać. Najlepiej zabierz swoją pociechę na takie zakupy i pozwól jej samodzielnie wybrać podobające się jej puzzle. Mogą one przedstawiać wizerunki znanych postaci z bajek, klasyczne krajobrazy lub zabawne obrazki. Układanie puzzli to natomiast świetny sposób na naukę koncentracji. Dziecko musi bowiem porządnie się skupić, jeżeli chce ułożyć obrazek do końca i zobaczyć, jak prezentuje się on w całej okazałości.

Oczywiście nikt nie mówi, że zabawki interaktywne są czymś złym i kompletnie nie powinny być kupowane przez żadnych rodziców. Nie mogą być one jednak podstawą dziecięcych zabaw. Zanim zaproponujesz je swojemu maluszkowi, pokaż mu puzzle, klasyczne gry planszowe czy inne typowe zabawki dziecięce. Dopiero potem przejdź do tych interaktywnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here