Jest rymowanka- jest czytanka

Maluchy kochają, gdy poświęcamy im uwagę. Istotny dla każdego rodzica jest nie tyle czas spędzany z pociechą, co jego jakość. Malowanki, książeczki, wierszyki dla dzieci, zabawki interaktywne, co wybrać? Jaka forma wspólnej zabawy będzie najlepsza dla rozwoju dziecka i będzie sprzyjała budowaniu więzi z naszą ukochaną pociechą?
Każdy gest, każda wspólna chwila i zaangażowanie w zabawę i budowanie relacji są niezwykle ważne! Dziecko ceni czas, który mu się poświęca, nie do końca zwraca uwagę na to w co konkretnie się bawi, ważne jest to, że robicie to razem! Co jednak lepiej wpływa na rozwój dziecka? Nowoczesne zabawki czy może stare klasyki?
Dobrze wiemy, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, to ocean kreatywności, w którym można utonąć! A co pobudza dziecięcą wyobraźnie tak bardzo jak nie książki? No właśnie, wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest czytanie dziecku książek. Przecież to same zalety! Nie tylko poruszamy dziecięce głowy, w których rodzą się piękne obrazy-gdy wyobraźnia pracuje. Maluch podświadomie uczy się nowych słów, mimowolnie zapamiętuje je i uczy się ich znaczeń. Ułatwia to też przyswajanie czytanych tekstów, nie tylko tych przyjemnych ale też trudniejszych pojęć w szkole.
Co jednak zrobić, jeśli maluch powinien, ale nie chce czytać? Jeżeli zapamiętanie formułki do szkoły sprawia mu trudności przez co, coraz częściej się zniechęca? Pomyślmy o tym jak takie dziecko zaciekawić. Świetnym pomysłem będą wierszyki dla dzieci! Nawet nam, dorosłym rymy ułatwiają zapamiętanie danej nazwy, czy trudnego słowa. Często szukamy rymów, dzięki czemu dana rzecz na dłużej zostaje w naszej głowie. Rymowanki i wierszyki dla najmłodszych to świetna forma edukacji! Dziecko szybciej zapamiętuje daną formułę czy po prostu chętniej sięga po książeczki i czytanki, jeżeli są one w formie wierszowanej. Maluchy nie znoszą nudy, jeżeli po raz kolejny odmawiają czytania na rzecz bajki w telewizji nie lekceważmy tego! Każdemu rodzicowi zależy chyba na dobrym rozwoju swojego potomstwa, dlaczego więc nie zachęcać dziecka do tego, co na pewno się do tego przysłuży? Czytanie ma wielką wartość! Nauczmy więc dziecko a przede wszystkim zaciekawmy go tym, dajmy mu zachłysnąć się magicznym, książkowym światem. Może właśnie ten rymowany trafi do niego bardziej niż kolejna, prosto i zgrabnie napisana seria o pięknych księżniczkach czy odważnych strażakach?
Wspólne czytanie to nie tylko rozwój malucha i dobra zabawa, wspólnie czytanie zwłaszcza tego co dziecko lubi i dobrze przyswaja np. wierszyki, które łatwo zapadają w pamięć, to budowanie zdrowej więzi z rodzicem. Kto z nas nie wspomina z rozrzewnieniem momentów, gdy przed spaniem, wtuliliśmy się ramiona rodziców i w poczuciu bezpieczeństwa zagłębialiśmy się w magiczny książkowy świat? Czy nie pragniemy dać swoim najukochańszym dzieciakom właśnie takich, ciepłych wspomnień?
Czytanie to same korzyści, wybierzmy to co dziecku będzie podobać się najbardziej i dajmy porwać się magicznej mocy książek i dziecięcej wyobraźni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here