Pierwsze zabawki dziecka

Nowo narodzone dziecko dla każdego rodzica jest wielkim darem. Obdarowujemy te dziecko miłością, otaczamy troskliwą opieką i chcemy, aby nasze miało wszystko to, co najlepsze. Podczas zakupów pierwszej wyprawki dla dziecka nie jedna mama kusi się na zakup pierwszych zabawek dla swojej pociechy. Trzeba jednak pamiętać, że w początkowej fazie życia niemowlaka zabawki są dla niego zbędne. Dziecko przeważnie śpi, dużo spędza czasu na jedzeniu. Niemowlę ma jeszcze słaby wzrok, nie potrafi chwytać zabawek, a tym bardziej bawić się nimi. Jednakże dziecko bardzo szybko się rozwija, jego wzrok i słuch się wyostrza, ale i także zaczyna się więcej ruszać. Około 2-3 miesiąca niemowlę zaczyna chwytać w rączkę zabawkę, która zostanie mu podana przez opiekuna.
Zabawki dla niemowląt przede wszystkim powinny być bezpieczne. Swoje pierwsze zabawki przez długi okres czasu niemowlę będzie wkładało do buzi. W taki sposób dziecko poznaje otaczający je świat, dlatego przed podaniem zabawki dziecku warto ją wyparzyć, wyprać. Zabawka musi być dostosowana do wieku pociechy, także u niemowlaka nie może być mowy o jakiś małych częściach, które mogłyby utkwić w jego gardle. Przed daniem jakiejkolwiek zabawki trzeba przekonać się, czy nic pod wpływem ciągnięcia, gryzienia nie odpadnie od niej. Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Już koło 2 miesiąca życia warto zakupić dziecku matę. Częste układanie dziecka na niej pomoże dziecku rozwijać i ćwiczyć mięśnie, poprzez kulanie się i przewracanie dziecka na brzuch. Zabawki, które są umieszczone w strategicznych miejscach maty wspomagają ten proces. Dziecko coraz bardziej ciekawe świata próbuje łapać rączkami zabawki, dzięki czemu stymuluje pracę mięśni.
Zabawką, która ulży dziecku w bolących dziąsłach jest gryzak, których wybór jest bardzo duży. Już około 3-4 miesiąca dziecko samodzielnie jest w stanie włożyć do buzi taki gryzaczek. Masuje on delikatnie obolałe dziąsła, które kilka miesięcy przed wyjściem zęba mogą już dokuczać maluchowi. Kolejną zabawką, która sprawdzi się u malucha, który potrafi już chwytać przedmioty, będzie grzechotka. Często są one połączone w jedną zabawkę z gryzaczkiem i mają za zadanie choć na chwilę zabawić dziecko. W tym wieku dziecko również zainteresują zabawki, które grają, świecą. Trzeba tylko pamiętać, aby świecące zabawki nie miały mocnego natężenia światła, tak aby dziecko nie raziło w oczy. Dokładnie jest z natężeniem głośności w zabawkach grających. Czasem te natężenie jest tak silne, że przeszkadza osobie dorosłej, a co mówić o delikatnym niemowlaku.
Jedną z pierwszych zabawek niemowlaka mogą być tak zwane misie-szumisie. W początkowych miesiącach życia dziecka, jego łagodna melodia może pomóc uspokoić niemowlę. Natomiast w późniejszym okresie może sprawdzić się jako przytulanka.
Na rynku jest dostępnych bardzo dużo zabawek dla niemowląt. Jednak przy ich wyborze trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo dziecka oraz dostosowanie do wieku. Warto wybierać te zabawki, które będą wsparciem dla rozwoju dziecka..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here