Ratunku! Katar u dziecka!

Jeśli nasz maluszek ma katar, może to spowodować bardzo duże utrudnienia w oddychaniu. Dziecko będzie się męczyło, a my prawdopodobnie nie prześpimy kilku najbliższych nocy. Jak pomóc niemowlakowi z katarem? Oto kilka przydatnych rad!

W okresie grzewczym lepiej zapobiegać niż leczyć. Także niemowlę możemy ustrzec przed katarem w tym czasie. Nie podajemy mu żadnych leków wzmacniających odporność, a nawilżamy powietrze. Suche powietrze może wysuszać błonę śluzową maluszka. Podrażnia to mały nosek i daje doskonały dostęp wszelkim wirusom i bakteriom, by dostały się do wnętrza organizmu. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne nawilżacze – pojemniki na kaloryfer lub elektryczne. Można też po prostu położyć na kaloryferze wilgotny ręcznik lub pieluszkę.

Jeśli jednak nie uda nam się zapobiec i obecny jest już w naszym życiu katar u niemowlaka, należy mu pomóc. Zatkane górne drogi oddechowe są kłopotliwym problemem dla małego dziecka. Nie potrafi ono wydmuchać, oczyścić noska samo. Ciężko też oddycha się mu ustami. Warto wtedy jak najczęściej się da trzymać dziecko w pionowej pozycji. Można do tego użyć np. chusty czy nosidła.

Inną ważną rzeczą jest podłożenie dziecku w łóżeczku pod materac specjalnego klinu, dzięki któremu główka dziecka leżącego w łóżeczku będzie wyżej niż nóżki. Ułatwi to spływanie katarku. Jeśli nie posiadasz klinu, możesz pod materac włożyć małą poduszkę, lub np książki.

Warto zaopatrzyć się w aspiratorek. Gruszki do nosa przeszły do lamusa. Już się ich nie używa. Aspiratorek jest bezpieczniejszy i nie podrażnia. Posiada wymienne filtry, dzięki czemu nie zarazimy się od dziecka katarem. Możemy wybrać między aspiratorkiem napędzanym siłą naszego ciała (wciągamy powietrze przez specjalną rurkę), lub takim który podłącza się do odkurzacza. Obie metody są bezpieczne i skuteczne.

Aromaterapia zdziała cuda. Na rynku istnieją produkty, które można stosować już od pierwszego dnia życia. Pomagają one oddychać. Zwłaszcza w nocy dzięki olejkom eterycznym, które łagodzą objawy kataru.

Także maść majerankowa świetnie sprawdzi się w przypadku katarku. Smarujemy nią okolice noska. Jej zapach świetnie odtyka nosek i łatwiej dziecku oddychać. Należy jednak pamiętać, by omijać błony śluzowe. Maść majerankowa może je podrażnić.

Katarek nie jest powodem, dla którego musimy się udać z dzieckiem do lekarza. Trochę starsze maluchy mogą dostać katarku np kilka dni przed ząbkowaniem. Ważne jednak, by kontrolować, czy dziecko nie zaczyna kaszleć. Katar, który spływa do gardła i dalej może zacząć zalegać na płuckach. Jeśli dziecko zaczyna kaszleć, należy udać się do przychodni. Tam lekarz sprawdzi, czy dziecko ma czyste płucka. Nie zawsze kaszel w czasie kataru oznacza antybiotyk. Może się zdarzyć, że dziecko kaszle, bo katarek zalega w samym gardle.

Najważniejszą jednak rzeczą, którą możemy zrobić dla dziecka, które ma katar, jest zrozumienie. Marudne w te dni dziecko jeszcze bardziej potrzebuje naszej miłości i czułości. Uzbrójmy się w cierpliwość i pokażmy maleństwu wsparcie. Pamiętajmy, że katar męczy nas – dorosłych, którzy możemy wyczyścić nos w każdej chwili. Zrozummy więc też nasze dziecko. Pamiętajmy, że każdy katar kiedyś przejdzie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here