Lekcje śpiewu, tańca i gry na gitarze. Nauka języków obcych, programowania lub treningi karate i piłki nożnej. W dzisiejszych czasach dzieci nieraz są bardziej zapracowane od samych dorosłych. Mają napięte grafiki i mimo iż powinny skupiać się w tym okresie przede wszystkim na zabawie, rodzice zapisują je na coraz to dziwniejsze zajęcia, byleby tylko ich pociechy nie były gorsze od dzieci znajomych. Nie ma w tym nic złego, o ile z ilością nadprogramowych zajęć nie zacznie się przesadzać. A jeśli maluch jest w czymś naprawdę dobry, warto zaproponować mu konkursy dla dzieci i zachęcić go do wzięcia udziału w jednej z takich rywalizacji. Bo to nieprawda, że mają one negatywny wpływ na psychikę i rozwój maluchów. O ile konkursy nie staną się czymś priorytetowym dla samego malca i jego rodziców, będą mogły tylko i wyłącznie wesprzeć edukację najmłodszych.
Psycholodzy już od kilku lat zwracają uwagę na to, że rodzice i opiekunowie zaczynają trzymać swoje dziećmi pod kloszem. Dmuchają na nie i chuchają, byleby tylko nic złego się im nie stało. Starają się budować ich pewność siebie, prawią komplementy i przekonują do emanowania poczuciem własnej wartości. W teorii psychika traktowanego w ten sposób dziecka powinna się rozwijać prawidłowo, ale często jest wręcz odwrotnie. Dopóki dziecko świetnie radzi sobie w szkole, zdobywa same najlepsze oceny i cały czas wyprzedza swoich rówieśników, wszystko jest w porządku, ale gdy nagle otrzymuje naganę lub zostaje upomniany przez nauczyciela – cały świat zaczyna mu się walić, a samopoczucie spada do zera. Dziecko musi koniecznie nauczyć się przegrywać. Powinno poznać smak porażki, aby uniknąć większych rozczarować w dalszym dorosłym życiu. Bo tych na pewno nie będzie mu brakować. Nikt nie jest idealny i nikt nie jest w stanie robić wszystkiego na sto procent. Żadne dziecko nie będzie więc najlepsze we wszystkim i musi dość szybko zdać sobie z tego sprawę. Konkursy dla dzieci tylko mu w tym pomogą. Nauczą go przegrywania. A czasem nawet dorośli kompletnie sobie z nim nie radzą.
Dziecko, które postanowi wziąć udział w konkursie, na pewno postara się do niego jak najlepiej przygotować. Zwiększy swoją motywację i ogólną chęć do pracy. Będzie bardziej skoncentrowane i skupione na nauce bądź własnym rozwoju, aby na samym konkursie wypaść jak najlepiej. Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach pozwala maluchom dołączyć do jakiejś grupy i poczuć się jej częścią. Dzieciaki startują w konkursach wspólnie i mimo iż gdzieś tam z tyłu myślą o tym, że będą ze sobą konkurować, nieraz jest tak, że starają się sobie pomagać i uzyskują poczucie akceptacji od innych osób. Weryfikują zdobyte umiejętności lub pozyskaną wiedzę. Sprawdzają swoje wady i zalety, mogąc później to wszystko poprawić. Konkursy dla dzieci uczą też tych pierwszych porażek, które są zdecydowanie najważniejsze. Nieraz oczywiście podczas przegranej dochodzi do ogromnego płaczu i rozpaczy, ale wszystkie negatywne emocje błyskawicznie mijają i są doskonałą nauką na przyszłość.