Wybór wózków dla dzieci

Wózki dla dzieci to zdecydowanie jedne z najważniejszych sprzętów, niezbędnych przy posiadaniu maluchów. Pojazdów takich używa się od pierwszych dni życia potomka, często aż do momentu ukończenia przez niego 3 czy 4 lat. Wózki dla dzieci mogą mieć rozmaite formy – od głębokich (tzw. gondoli), służących noworodkom i niemowlętom do ok. 6. miesiąca, po spacerówki, które są idealne dla dzieci już siedzących. Wielu rodziców decyduje się na połączenie obu wersji w jeden wielofunkcyjny sprzęt – tego rodzaju wózek może spełniać obie role, przez co często dziecko korzysta z niego przez kilka lat, bez potrzeby zakupu nowego pojazdu. Oczywiście wymienić można również tzw. parasolki, czyli poręczne, składane, bardzo lekkie wersje spacerówek, a także modele dla więcej niż jednej osoby, co stanowi idealne rozwiązanie przy bliźniakach lub maluchach, między którymi jest niewielka różnica wieku.

Przeglądając wózki dla dzieci nietrudno więc zauważyć, że producenci proponują naprawdę mnóstwo opcji. Poza podstawowymi rodzajami można dokonywać wyboru kształtu, koloru, wielkości, materiału, wzorów, typów i ilości kół. Wybór jest naprawdę duży, trzeba jednak pamiętać, że wózki dla dzieci muszą być przede wszystkim w pełni bezpieczne i stabilne. Model, na który zdecydują się rodzice, koniecznie powinien posiadać atesty i spełniać określone wymogi Państwowego Zakładu Higieny. Trzeba pamiętać, że pojazd tego typu będzie miał do pokonania różne trudności – nierówne chodniki, kamienie, schodki, krawężniki. W takich momentach nic nie może zagrażać zdrowiu małego pasażera. Warto przed zakupem dokonać kontroli różnych jego elementów, jak hamulce czy pasy zabezpieczające, a także koła – im większe, tym lepiej.

Poza tym wózki dla dzieci nie mogą być zbyt ciężkie. Duże znaczenie ma tu materiał, z którego wykonany jest stelaż. Trzeba pamiętać, że samo sprawdzanie wózka w sklepie niewiele powie, jeśli wewnątrz nie będzie żadnego obciążenia. Pchanie pojazdu z dzieckiem to przecież zupełnie co innego. Lekki, łatwy w prowadzeniu wózek może znacznie ułatwić życie rodzicom, zwłaszcza podczas długich spacerów. Trzeba też wziąć pod uwagę, gdzie taki wózek będzie się na co dzień znajdował. Jeśli trzeba go nosić z mieszkania na drugim czy trzecim piętrze, wówczas ciężkie modele mogą nie być praktycznym rozwiązaniem.

Dodatkowe, funkcjonalne opcje również są bardzo istotne w codziennym życiu. Dobrze, jeśli wózki dla dzieci mają w budce wentylację, która sprawdzi się podczas upałów. Wszystkie elementy składane powinny działać płynnie i cicho. Rączka musi być regulowana, aby dowolny użytkownik mógł jej wysokość dostosować do własnego wzrostu. Bardzo przydatny jest też kosz pod spodem, służący do przewożenia rozmaitych akcesoriów czy zakupów. Praktyczna jest też torebka lub kieszeń z przodu na podręczne rzeczy, jak butelka z piciem, grzechotka, smoczek lub portfel czy telefon rodzica. Niektóre wózki dla dzieci posiadają wiele tego typu udogodnień, ale sporo rzeczy można dokupić osobno. Przykładem są tu pokrowce, śpiworki, zawieszki, uchwyty czy niewielkie parasolki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here